Notowania

ukraina
01.10.2008 14:32

Moskwa wspiera Tymoszenko umową gazową

Gazprom zapowiadał, że w 2009 roku ceny wzrosną dwukrotnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko podpisze jutro z Moskwą umowę gazową, która ma wykazać poparcie Rosji dla jej rządu - pisze agencja Reutera, powołując się na agencję Interfax.

_ - To umowa natury politycznej i ma na celu poparcie rządu Tymoszenko _ - powiedziało Interfaksowi dobrze poinformowane moskiewskie źródło.

Tymoszenko jest oskarżana przez swych ukraińskich krytyków o zabieganie o polityczne wsparcie Moskwy.

Rosyjski rząd zapowiedział w tym tygodniu, że Tymoszenko i premier Władimir Putin omówią _ różne aspekty współpracy handlowej i gospodarczej, a także współdziałanie w sferze energii _.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że Tymoszenko poleciła dopracować dyrektywy na rozmowy z Rosją w sprawie gazu z uwzględnieniem uwag prezydenta Wiktora Juszczenki.

Premier Ukrainy powiedziała, że ma nadzieję na podpisanie umowy z Rosją, lecz jest ostrożna w przewidywaniach, bo rozmowy będą trudne. Choć umowa ma nie określać ceny gazu, to podwyżki są nieuniknione. _ - Nie ulega wątpliwości, że będzie podwyżka, gdyż stopniowo, rok po roku zbliżamy się do ceny rynkowej _ - powiedziała Tymoszenko.

Rosyjski monopolista Gazprom ostrzegał Kijów, że ceny za gaz w roku 2009 wzrosną ponad dwukrotnie. Ukraina płaci obecnie 179,5 dolarów za 1000 m sześciennych gazu, czyli o połowę mniej niż wynosi przeciętna cena unijna.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* [ Sikorski: Gruziński scenariusz może powtórzyć się na Ukrainie ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;gruzinski;scenariusz;moze;powtorzyc;sie;na;ukrainie,185,0,373945.html )
* [ Ukraina chce pozostać w przyjaźni z Rosją ]( http://news.money.pl/artykul/ukraina;chce;pozostac;w;przyjazni;z;rosja,3,0,373507.html )
* [ Premier Ukrainy gra na dwa fronty ]( http://news.money.pl/artykul/premier;ukrainy;gra;na;dwa;fronty,22,0,373014.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Tymoszenko powiedziała w ubiegłym tygodniu, że sugerowana przez Gazprom cena 400 dolarów byłaby _ całkowitym szokiem _ dla ukraińskiej gospodarki. Ukraina jest mocno uzależniona od importu gazu z Rosji.

Unia pilnie śledzi rozmowy między Rosją a Ukrainą. W styczniu roku 2006 ich spór o ceny gazu spowodował krótką przerwę w tranzycie przez Ukrainę rosyjskiego gazu do państw Unii.

Tagi: ukraina, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz