Notowania

rosja
15.03.2010 10:46

MSZ: Rosjanie wiedzą, że prezydent chce być w Katyniu

Oficjalne pismo zostanie przekazane w najbliższych dniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Remigiusz Sikora)

MSZ w ciągu kilku dni przekaże Rosji oficjalne pismo z listą polskiej delegacji na uroczystości do Katynia.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznychspraw zagranicznych Piotr Paszkowski powtórzył w rozmowie z IAR, że na razie o wizycie prezydentaLecha KaczyńskiegoRosjanie zostali poinformowani ustniepodczas konsultacji na temat przygotowań do uroczystości.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA MSZ:

Rosyjski ambasador w Polsce Władimir Grinin powiedział w wywiadzie dla dziennika _ Wriemia Nowostiej _, że bez oficjalnych informacji na temat planowanego przyjazdu prezydenta RP strona rosyjska nie może uruchomić procedury przygotowań do tej wizyty.

_ - W MSZ Polski potwierdzono nam, że prezydent Kaczyński zamierza odwiedzić Katyń 10 kwietnia w związku z 70-leciem tragedii. Jednak żadnych przyjętych w takich wypadkach oficjalnych, pisemnych informacji z wyjaśnieniami, jak strona polska wyobraża sobie to przedsięwzięcie, nie otrzymaliśmy _ - oznajmił ambasador.

_ - W konsekwencji nie możemy uruchomić procedury przygotowań do wizyty polskiego prezydenta. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie oficjalne informacje do nas wpłyną _ - dodał Grinin.

Rosyjski dyplomata wyraził też pogląd, że _ na tych aspektach protokolarnych, choć niekiedy istotnych, dziennikarze nie powinni skupiać tyle uwagi, a tym bardziej stwarzać wokół nich atmosfery skandalicznego podniecenia _. _ Obraża to pamięć o tych, którzy są pochowani w Katyniu _ - podkreślił.

Grinin przekazał, że strona rosyjska nie otrzymała żadnych listów od prezydenta Kaczyńskiego w sprawie jego planowanej wizyty w Katyniu. _ - Otrzymaliśmy tylko list od ministra prezydenckiej kancelarii Handzlika, który także nie zawierał jakichkolwiek szczegółów. Nie podano daty, kiedy pan Kaczyński zamierza pojechać do Katynia _ - powiedział ambasador.

Ambasador zaznaczył, że do dzisiaj strona rosyjska nie otrzymała konkretnych propozycji. _ - Jednakże chcę jeszcze raz podkreślić - grzechem jest rozpętywanie tego skandalicznego zamieszania wokół Katynia _ - oświadczył.

Grinin zaprzeczył, jakoby Rosja, zapraszając premieraDonalda Tuskado Katynia, chciała odnieść jakieś korzyści z konfrontacji między szefem polskiego rządu a prezydentemLechem Kaczyńskim.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ TVP idzie na kompromis: Pokaże prezydenta i premiera ]( http://news.money.pl/artykul/tvp;idzie;na;kompromis;pokaze;prezydenta;i;premiera,191,0,598975.html )
* [ Poinformowaliśmy Rosjan, że przyjedzie prezydent ]( http://news.money.pl/artykul/poinformowalismy;rosjan;ze;przyjedzie;prezydent,169,0,598697.html )
*
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz