Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzułmanie: To nie były przeprosiny

0
Podziel się:

Fundametalistyczne środowiska muzułmańskie nie uznały wyrażenia głebokiego żalu przez Benedykta XVI za przeprosiny.

Muzułmanie: To nie były przeprosiny
(PAP / EPA)

Benedykt XVI wyraził głęboki żal z powodu reakcji w świecie muzułmańskim, jakie pojawiły się po jego wypowiedziach na temat islamu. Fundametalistycznym środowiskom przeprosiny nie wystarczą.

Papież podkreślił, że w czasie wtorkowego wykładu w Ratyzbonie przytoczył cytat ze średniowiecznego tekstu, który w żadnej mierze nie wyraża jego osobistego poglądu.

Nawiązując do pism XIV-wiecznego cesarza bizantyjskiego Manuela II, papież powiedział wówczas, że choć jeden z pierwszych wersów Koranu mówi, iż "nie ma przymusu w religii", to w innych miejscach księga ta dopuszcza nawracanie siłą. Dodał też, że chrześcijanie i muzułmanie inaczej rozumieją Boga. Przed modlitwą Anioł Pański, papież podkreślił, że celem jego wypowiedzi było zaproszenie do szczerego dialogu w duchu wzajemnego szacunku. Papież wyraził też nadzieję, że jego oświadczenie przyczyni się do uspokojenia nastrojów.

W związku z pogróżkami pod adresem papieża w Castel Gandolfo wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności.

Egipskie Bractwo Muzułmańskie oświadczyło, że przeprosiny papieża, za jego wypowiedź na temat islamu są wystarczające.

Przewodniczący Bractwa powiedział, że oczekiwał, iż papież przedstawi swoje poglądy na temat islamu. Zaznaczył jednak, że wypowiedziane przez papieża słowa oznaczają wycofanie się z wcześniejszych stwierdzeń. Dwa dni temu organizacja nie przyjęła przeprosin, wyrażonych za pośrednictwem watykańskiego Sekretarza Stanu kardynała Tarcisio Bertone.

Kilka grup islamskich oświadczyło jednak, że wyjaśnienia Benedykta XVI nie są wystarczające. Rzecznik Hamasu, tworzącego rząd Autonomii Palestyńskiej, Sami Abu Zuri powiedzial, że oświadczenia papieża nie można uznać za przeprosiny.

Wczoraj nadal dochodziło do protestów w świecie muzułmańskim przeciwko słowom papieża. Protesty takie miały miejsce, między innymi, w Iranie. Na Zachodnim Brzegu Jordanu atakowano katolickie kościoły. W Somalii zabito włoską zakonnicę. Najprawdopodobniej jej śmierć miała związek z kryzysem wokół słów papieskich.

Kościół katolicki rozpoczął oficjalnie dialog z islamem i innymi nie-chrześcijańskimi religiami po zakończeniu Soboru Watykańskiego Drugiego w 1965 roku. Benedykt XVI obejmując urząd papieża zapowiedział kontynuację dialogu z Islamem, ale także niejednokrotnie podkreślał chrześcijańskie korzenie Europy i jeszcze przed wyborem był przeciwny przyjęciu muzułmańskiej Turcji do Unii Europejskiej.

Agencje przypominają, że jego poprzednik Jan Paweł II przeprosił publicznie za historyczne grzechy kościoła katolickiego - Inkwizycję i zaniechania podczas II Wojny Światowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)