Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nałęcz na prezydenta

0
Podziel się:

Polityk jest wspólnym kandydatem Partii Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej.

Nałęcz na prezydenta
(PAP/Radek Pietruszka)
bEsmmoFx

Kandydatem Partii Demokratycznej oraz Socjaldemokracji Polskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich będzie Tomasz Nałęcz - poinformowali szefowie obu ugrupowań Brygida Kuźniak oraz Wojciech Filemonowicz. Wybory prezydenckie odbędą się jesienią 2010 roku.

Nałęcz powiedział, że zdecydował się kandydować na prośbę PD i SdPl. _ Z szacunku dla dorobku tych ugrupowań, ale również dlatego, bo podzielam ich przekonanie, że nie można wyborów prezydenckich ograniczyć do starcia dwóch kandydatów partii prawicowych, PO i PiS _ - podkreślił polityk.

Jego zdaniem, w kampanii prezydenckiej powinien się pojawić solidny, potrafiący nawiązać partnerską rywalizację z prawicą kandydat centrolewicy. _ Uważam, że mógłbym być takim kandydatem, ale u progu kampanii nie mam zawrotu głowy od sukcesów _ - dodał Nałęcz.

bEsmmoFz

Jak mówił, zdaje sobie sprawę z tego, że inne środowiska lewicowe i centrowe wystawią swoich kandydatów, a Polacy wybiorą najlepszego.

Nałęcz podkreślił, że chciałby być innym prezydentem niżLech Kaczyński. _ Uważam, że Polska potrzebuje absolutnie innego modelu prezydentury. Takiego, który wraca do konstytucyjnej funkcji tego urzędu, prezydentury ponad podziałem partyjnym _ - zaznaczył. W jego ocenie, obecny prezydent doprowadził do _ skarlenia prezydentury _ i zredukował ją do wymiaru _ prezydentury PiS-u _.

Na pytanie o plany na najbliższe dni odparł, że będzie jeździł po Polsce i spotykał się z mieszkańcami, aktywistami partyjnymi. _ Kontakt z wyborcami to jest to, co może mnie przekonać bądź zniechęcić do kontynuowania kandydowania _ - podkreślił.

Nałęcz mówił na konferencji prasowej, że jako prezydent chciałby działać na rzecz rozwoju gospodarki, równego statusu kobiet, rozwoju edukacji, kultury, promowania młodych polityków, naukowców.

bEsmmoFF

Kuźniak podkreśliła, że PD oraz SdPl zdecydowały się wystawić wspólnego kandydata, ponieważ Polsce potrzebna jest alternatywa dla PO i PiS oraz porozumienie, a nie walka międzypartyjna.

_ - Każda partia jest autonomiczna i ma prawo do wystawiania takich kandydatów jakich ma _ - tak kandydaturę Nałęcza skomentował szef SLDGrzegorz Napieralski. Sojusz chce zaprezentować swojego kandydata na prezydenta na grudniowej konwencji programowej partii.

| Tomasz Nałęcz zasłynął jako szef komisji _ rywinowej _ |
| --- |
| Profesor Tomasz Nałęcz jest historykiem; w latach 1993-97 był posłem Unii Pracy. W 2001 roku dostał się do Sejmu z listy SLD-UP. Był przewodniczącym pierwszej sejmowej komisji śledczej, która badała aferę Rywina. W kwietniu 2004 r. przeszedł do SdPl, założonej przez Marka Borowskiego i krótko był szefem jego sztabu wyborczego. W sierpniu 2005 został rzecznikiem kandydata na prezydentaWłodzimierza Cimoszewicza, za co sąd partyjny wykluczył go z SdPl. Po wyborach prezydenckich w 2005 roku poświęcił się pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2009 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat w Parlamencie Europejskim z listy Porozumienia dla Przyszłości, które skupiało PD, SdPl oraz Zielonych 2004. W lipcu ponownie został członkiem SdPl. |

bEsmmoGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)