Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Napieralski: Ekipa Tuska wyprzedaje rodowe srebra

0
Podziel się:

Według szefa SLD masowa prywatyzacja jest teraz szczególnie niebezpieczna.

Napieralski: Ekipa Tuska wyprzedaje rodowe srebra
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Sojusz Lewicy Demokratycznej krytykuje rząd za _ zabójcze _ plany prywatyzacji spółek skarbu państwa. *

Przewodniczący partiiGrzegorz Napieralskipowiedział, że gabinetDonalda Tuskachce wyprzedać narodowy majątek, najcenniejsze skarby polskiej gospodarki.

Szef SLD skomentował w ten sposób plany Ministerstwa Skarbu, dotyczące prywatyzacji niektórych spółek między innymi z sektora energetyki i chemii. Projekt zakłada między innymi sprzedaż części udziałów skarbu państwa w spółkach giełdowych, w tym akcji KGHM i Lotosu.

Napieralski zwrócił uwagę, że są to strategiczne spółki, które przynoszą dochód dla budżetu państwa i oferują wiele miejsc pracy. Zaznaczył, ze nabywca KGHM wejdzie także w posiadanie złóż cennych surowców, które należą teraz do skarbu państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

Według szefa SLD, prywatyzacja na tak dużą skalę jest szczególnie niebezpieczna w czasach kryzysu. Zdaniem Napieralskiego, spółki skarbu państwa padają ofiarą ambicji prezydenckich Tuska, który sprzedając je, próbuje ratować budżet państwa.

Napieralski uważa, żeumowa dotycząca sprzedaży polskich stoczni ma niejasny charakter. Według Napieralskiego, rząd stworzył fałszywe wrażenie, iż rozwiązał problem zakładów, by uzyskać lepszy wynik w wyborach do europarlamentu.

Szef SLD odniósł się w ten sposób do informacji ozwłoce w przekazaniu przez katarskiego inwestora zapłaty za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor powiadomił o tym po otrzymaniu listu od Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego.

Według autorów listu majątek szczecińskiego zakładu został przejęty niezgodnie z prawem. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Lecha Wydrzyńskiego - doszło do tego w 2002 roku, kiedy Polski rząd bezprawnie dopuścił do upadłości Stoczni Szczecińskiej Porty Holding S.A.

Zdaniem szefa SLD, niepokojący jest dziwny splot okoliczności - porozumienie polskiego rządu z katarską spółką w sprawie stoczni w Szczecinie i Gdyni, a następnie umowa o zakupie katarskiego gazu. Przypomniał też kwestię ambasady Kataru w Warszawie, na którą rząd chce przeznaczyć zabytkowy pałacyk w centrum Warszawy.

Przewodniczący SLD oczekuje, że minister skarbu państwa jak najszybciej wyjaśni opinii publicznej wszystkie te kontrowersje.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)