Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Napieralski: premier uciekł z debaty budżetowej

0
Podziel się

Szef SLD uważa, że premier przespał moment, w którym mogliśmy uniknąć kryzysu.

Napieralski: premier uciekł z debaty budżetowej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDzSGALF

Klub Lewicy krytykuje premiera Donalda Tuska za to, że nie uczestniczył w całej debacie nad zmianami w tegorocznej ustawie budżetowej. _ Premier stchórzył, uciekł przed odpowiedzialnością, zasłaniając się ministrem finansów _ - mówi lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Lider Sojuszu wytknął szefowi rządu, że podczas debaty budżetowej _ pojawił się tylko na chwilę _. _ Uciekł przestraszony pytaniami, sugestiami, wystąpieniami opozycji _ - ocenił Napieralski.

Donald Tusk - podkreślał Napieralski - _ tyle mówił dobrych rzeczy w czasie kampanii wyborczej, tyle nas przekonywał, że nie ma kryzysu, że budżet państwa nie będzie zmieniany, że nie będzie deficytu powiększanego, że wszystko będzie w porządku _. Tymczasem _ dzisiaj już dokładnie wiemy, że premier się mylił _ - dodał

bDzSGALH

_ - Wiemy dokładnie, że została zafałszowana rzeczywistość, że rząd bał się przyznać do błędu, że nie podjął walki wtedy, kiedy była taka możliwość. Wtedy skutki byłyby łagodniejsze _ - zaznaczył Napieralski.

Jego zdaniem premier, chcąc uniknąć odpowiedzialności, zasłonił się ministrem finansów Jackiem Rostowskim, _ którego - mówił - najprawdopodobniej i tak wymieni, bo mu nic innego nie zostanie _. Według Napieralskiego, to m.in. Rostowski odpowiada za _ cały ten kryzys i wszystko, co złego dzieje się w finansach państwa _.

Wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Anita Błochowiak (Lewica) wytknęła rządowi, że chcąc szukać oszczędności, sięga do kieszeni najbiedniejszych.

_ - 8 czerwca, po ogłoszeniu wyników wyborów do europarlamentu, rząd, pan premier, minister finansów zorientowali się, że w Polsce mamy kryzys. Otóż na chybił-trafił pośpiesznie rozpoczęto poszukiwania w budżecie oszczędności i entliczek-pentliczek, ku naszemu niezadowoleniu, ale niestety dopadł studentów, najbiedniejszych _ - mówiła Błochowiak.

bDzSGALN

Według niej, rząd chce również oszczędzać m.in. na stypendiach, punktach krwiodawstwa i gimbusach dla uczniów. Błochowiak wezwała rząd do podjęcia _ pilnych i szybkich działań nad istotnymi reformami, dotyczącymi całego systemu podatkowego, budżetu zadaniowego _, a także _ reformy dotyczącej ułatwień i ulg inwestycyjnych dla przedsiębiorców _ i _ nie +minipakieciku+, ale istotnych zmian, które pozwolą walczyć z kryzysem _.

Projekt noweli ustawy budżetowej na 2009 rok przewiduje wzrost deficytu z 18,18 mld zł do 27,18 mld zł. Tegoroczne wpływy podatkowe będą mniejsze od zakładanych w obowiązującej ustawie o 46,6 mld zł. Niedobór ten resort finansów chce zrekompensować pieniędzmi z innych źródeł. W efekcie łączne wpływy do budżetu mają być niższe o 30,1 mld zł i wyniosą 272,9 mld zł, a nie ponad 303 mld zł, jak wcześniej planowano. Nowelizacja ma także usankcjonować zaplanowane przez MF cięcia w wydatkach budżetowych na łączną kwotę ponad 21,13 mld zł.

bDzSGALO
bDzSGAMi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)