Notowania

netanjahu. izrael
10.07.2009 13:08

Netanjahu: Zachodni Brzeg nie może być "Judenrein"

Premier Izraela zaskoczył użyciem nazistowskiego terminu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Izraelski premier Benjamin Netanjahu użył w rozmowie z szefem niemieckiego MSZ Frank-Walterem Steinmeierem określenia zaczerpniętego z nazistowskiej propagandy. *

Oświadczył bowiem, że wstrzymanie osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu oznaczałoby, że terytoria te byłyby _ Judenrein _, czyli oczyszczone z Żydów.

O poniedziałkowej rozmowie przy okazji wizyty Steinmeiera w Izraelu poinformowało w piątek otoczenie Netanjahu.

_ - Nie jest słuszne uczynienie z Judei-Samarii (biblijne określenie Zachodniego Brzegu) terytorium Judenrein _ - miał powiedzieć szef izraelskiego rządu w relacji jego bliskiego współpracownika. Zapytany o reakcję niemieckiego ministra odparł: _ A co mógł zrobić? Po prostu kiwnął głową _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Netanjahu o Iranie: brutalny i totalitarny ]( http://news.money.pl/artykul/netanjahu;o;iranie;brutalny;i;totalitarny,32,0,483616.html )
* [ Netanjahu ostrzega przed islamskim ekstremizmem ]( http://news.money.pl/artykul/netanjahu;ostrzega;przed;islamskim;ekstremizmem,85,0,459605.html )

Agencja AFP odnotowuje, że Netanjahu po raz pierwszy użył określenia, które zestawia wysuwane m.in. przez USA postulaty likwidacji osiedli żydowskiej i nazistowskiego antysemityzmu.

_ - Użycie tego określenia jest nie do przyjęcia i szczególnie niesprawiedliwe w stosunku do szefa dyplomacji Niemiec, kraju, który bardziej niż jakikolwiek inny sprzeciwia się nazistowskiej przeszłości _ - ocenił w wojskowym radiu były ambasador Izraela w Niemczech, Awi Primor. Według niego, słowa Netanjahu to _ banalizacja Szoah _.

Po spotkaniu w Jerozolimie Steinmeier wyraził opinię, że sprzeciw Izraela wobec wstrzymania osadnictwa na okupowanym Zachodnim Brzegu podkopuje nadzieje na wznowienie procesu pokojowego z Palestyńczykami.

Tagi: netanjahu. izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz