Notowania

iran
19.07.2008 18:46

Nie ma przełomu ws. irańskiego atomu

Spotkanie szefa dyplomacji UE z głównym irańskim negocjatorem ds. nuklearnych nie przyniosło rezultatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Spotkanie w Genewie szefa dyplomacji UE Javiera Solany z głównym irańskim negocjatorem ds. nuklearnych Sajedem Dżalilim, poświęcone możliwościom rozwiązania problemu irańskiego programu atomowego nie przyniosło w sobotę rezultatów.

_ - Strony postanowiły kontynuować rozmowy - albo osobiście, albo telefonicznie - za dwa tygodnie _ - powiedział dziennikarzom Solana._ - Spotkanie było konstruktywne, ale nadal nie mamy pożądanej odpowiedzi _ - dodał szef unijnej dyplomacji.

W rozmowie uczestniczył też podsekretarz stanu USA ds. politycznych William Burns. Jego obecność wskazywać miała - zdaniem obserwatorów - na szczególne znaczenie genewskiego spotkania. Miała także sugerować pewne złagodzenie stanowiska Waszyngtonu, który do tej pory wykluczał jakikolwiek dialog z Iranem, jeśli kraj ten nie zrezygnuje z kontynuowania programu wzbogacania uranu, prowadzącego - według USA - do pozyskania przez stronę irańską broni jądrowej.

Szef unijnej dyplomacji Javier Solana spodziewał się uzyskać podczas spotkania ostateczną odpowiedź Teheranu na ofertę pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemiec.

Mocarstwa proponują Teheranowi czasowe zawieszenie sankcji gospodarczych i finansowych w zamian za zamrożenie programu wzbogacania uranu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Przełom w stosunkach USA z Iranem? ]( http://news.money.pl/artykul/przelom;w;stosunkach;usa;z;iranem,118,0,356214.html )
* [ Unia utrudni życie irańskim bankom? ]( http://news.money.pl/artykul/unia;utudni;zycie;iranskim;bankom,202,0,350666.html )
* [ Iran wycofuje pieniądze z Europy ]( http://news.money.pl/artykul/iran;wycofuje;pieniadze;z;europy,82,0,349778.html )
* [ Bush i Sarkozy sprzeciwiają się planom jądrowym Iranu ]( http://news.money.pl/artykul/bush;i;sarkozy;sprzeciwiaja;sie;planom;jadrowym;iranu,223,0,348895.html )
* [ Iran nie przestanie wzbogacać uranu ]( http://news.money.pl/artykul/iran;nie;przestanie;wzbogacac;uranu,176,0,348848.html )

Na kilka godzin przed spotkaniem w Genewie, minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki przyznał, iż rozmowy stanowić będą _ pozytywny i konstruktywny krok _. Z zadowoleniem powitał także fakt, że po raz pierwszy w takich rozmowach będzie uczestniczył amerykański dyplomata, mimo że waszyngtońskie koła zastrzegły, iż Burns będzie się jedynie przysłuchiwał rozmowom Solany z Dżalilim.

Natomiast już po rozpoczęciu spotkania w genewskim hotelu, towarzyszący Dżaliliemu przedstawiciel irańskiego rządu Keiwan Imani kategorycznie wykluczył możliwość zamrożenia przez Iran procesu wzbogacania uranu w zamian za obietnicę anulowania sankcji ONZ.

- _ Nie może być mowy o jakimkolwiek zamrożeniu _ - powiedział Imani. Jego wypowiedź odnotowano w Genewie jako źle rokującą nadziejom na osiągnięcie kompromisu w toku sobotniego spotkania.

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz