Notowania

niemcy
24.10.2009 08:29

Niemcy: Dwanaście godzin negocjacji na temat koalicji

Głównym punktem spornym była skala planowanych cięć podatkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

W sobotę nad ranem, po maratońskich rokowaniach, osiągnięto ostatecznie porozumienie o sformowaniu rządu koalicyjnego między chadecką partią CDU/CSU obecnej kanclerz Angeli Merkel (na zdjęciu) i liberalną FDP.

Rozpoczęta w piątek runda rozmów trwała ponad 12 godzin i przeciągnęła się do wczesnych godzin rannych w sobotę. Głównym punktem spornym była skala planowanych cięć podatkowych.

Według źródeł koalicyjnych, na które powołuje się Reuters, uzgodniono cięcia podatkowe na sumę 24 mld euro, mimo olbrzymiego i wciąż wzrastającego deficytu budżetowego. Oficjalne potwierdzenie tej informacji ma nastąpić w sobotę.

Merkel i politycy chadeccy chcieli ograniczenia cięć do 20 mld euro natomiast liberałowie z FDP domagali się większych odciążeń. Cięcia mają służyć pobudzeniu gospodarki borykającej się z kryzysem.

Porozumienie ostatecznie otwiera drogę do objęcia w przyszłym tygodniu władzy przez nowy centroprawicowy rząd, po miesiącu od wyborach parlamentarnych, w których chadecy i liberałowie zdobyli większość w Bundestagu.

Wcześniej koalicjanci porozumieli się w sprawie reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, która miałaby nastąpić w 2011 roku. Uzgodniono, że znacznej przebudowie ulegnie wprowadzony w ub. roku przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD fundusz zdrowia. Liberałowie domagali się likwidacji tego funduszu.

W sobotę kanclerz i przewodnicząca CDU Angela Merkel, szef CSU Horst Seehofer oraz przywódca FDP Guido Westerwelle mają przedstawić wyniki rozmów oraz skład przyszłego rządu. W niedzielę i poniedziałek porozumienie koalicyjne zostanie przyjęte na konwencjach FDP i chadecji. Nowy Bundestag ukonstytuuje się we wtorek a w środę nastąpić ma wybór Merkel na kanclerza Niemiec.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Nowy rząd Niemiec. Szef FDP zapowiada twarde negocjacje ]( http://news.money.pl/artykul/nowy;rzad;niemiec;szef;fdp;zapowiada;twarde;negocjacje,210,0,541394.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz