Notowania

niemcy
21.12.2009 17:44

Niemcy nie chcą polskiej mniejszości

Eksperci z obu krajów sprawdzą, czy prawa obu narodów przestrzegane są w równym stopniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Władze Niemiec nie zgadzają się na przyznanie mieszkającym w tym kraju Polakom statusu mniejszości narodowej. Pod naciskiem Polonii i polskiego MSZ zgodziły się natomiast na przegląd realizacji traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku.

Eksperci z obu krajów sprawdzą, czy prawa Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce przestrzegane są w równym stopniu. Podczas wizyty Radosława Sikorskiego w Berlinie pod koniec ubiegłego tygodnia szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zapewniał, że Niemcy uznają zobowiązania, wynikające z traktatu o dobrym sąsiedztwie. _ _

_ - Do nich należy wspieranie przez poszczególne kraje związkowe starań ludności polskiej o pielęgnowanie jej języka i kultury _ - mówił Westerwelle.

Polonia zarzuca jednak niemieckim władzom niewystarczające dofinansowanie nauki języka polskiego w Niemczech. Domaga się też przyznania jej statusu mniejszości narodowej, utraconego na podstawie hitlerowskiego dekretu z 1940 roku.

Berlin odpowiada, że choć dekret utracił ważność wraz z ogłoszeniem w 1949 roku konstytucji RFN, Polacy nie mogą być traktowani jak mniejszość. Za mniejszość narodową uznaje się w Niemczech tylko społeczności mieszkające od pokoleń najczęściej na zwartym terytorium. Dlatego status mniejszości mają w Niemczech Duńczycy, Fryzowie, Serbołużyczanie oraz Sinti i Romowie. Nie posiadają go natomiast Polacy ani na przykład znacznie liczniejsza społeczność turecka.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz