Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
29.01.2010 10:57

Niemcy o decyzji Tuska: Mądre posunięcie

Według prasy w Niemczech premier miał wielkie szanse na zwycięską walkę o prezydenturę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Decyzja polskiego premieraDonalda Tuska, który ogłosił, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich może w dłuższej perspektywie okazać się mądrym posunięciem - komentuje niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _ w internetowym wydaniu.

Jak pisze, Tusk uchodzi za _ uprzejmego i skromnego intelektualistę, ale także osobę, która strategicznie rozważa każdy krok _.

Ale mimo dobrych notowań w sondażach, Tusk _ nie mógł być pewien, że pokonaLecha Kaczyńskiego. _ _ _

_ _ - Prezydent mógłby przedstawić Tuska w kampanii jako zawodnika wagi lekkiej, który porzuca swój urząd szefa rządu akurat w czasie kryzysu gospodarczego, aby jako prezydent chodzić na bankiety i wygłaszać przemówienia _ - _ocenia Der Spiegel.

Gazeta dodaje, że szanse Tuska na drugą kadencję szefa rządu są nieporównanie większe, zwłaszcza że Polska jako jedyny kraj UE odnotowała w zeszłym roku wzrost gospodarczy (1,7 proc. PKB).

- _ Nawet miejsce, które Tusk wybrał na ogłoszenie swej decyzji, było przemyślanym wyborem _: _ _ Giełda Warszawska, symbol polskiego cudu gospodarczego po zmianach systemowych 1989 roku _ - _zauważa Spiegel i ocenia, że prezydentowi Kaczyńskiemu trudno będzie konkurować z Tuskiem.

_ [

Płaskoń: Czy Tusk wjedzie na czarnym koniu? ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/plaskon;czy;tusk;wjedzie;na;czarnym;koniu,51,0,581939.html ) _

_ _ - Hasła (Kaczyńskich) przeciwko starym układom już się zużyły, również karta antyniemiecka nie kłuje już tak bardzo, a wewnątrz kierowanej przez Kaczyńskich partii Prawo i Sprawiedliwość wzmaga się opór przeciwko autorytarnemu stylowi rządów szefa ugrupowania Jarosława _ - _pisze korespondent tygodnika.

Frankfurter Allgemeine Zeitung ocenia, _ że od dwóch miesięcy były sygnały, iż Tusk wbrew oczekiwaniom nie zdecyduje się na kandydowanie na prezydenta. FAZ przypomina, że pod koniec listopada Tusk zaproponował zmianę konstytucji, by zakończyć notoryczne spory kompetencyjne między prezydentem a premierem. _ _ - Jeśli partia Kaczyńskich przystałaby na to, aby osłabić przyszłego prezydenta Tuska, zapewne też wycofałby on swoją kandydaturę _ - _ocenia FAZ. _ - Tak czy owak kancelaria premiera pozostaje bardziej atrakcyjną siedzibą dla polityka silnej ręki, takiego jak Tusk _ - _pisze niemiecki dziennik.

_ ZOBACZ TAKŻE: _

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz