Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Premier Bawarii rezygnuje

0
Podziel się

Dymisja Günthera Becksteina to konsekwencja wyniku CSU w wyborach do parlamentu krajowego.

Niemcy: Premier Bawarii rezygnuje
(PAP/EPA)
bDzphuRh

Premier Bawarii Günther Beckstein zrezygnował ze stanowiska. Jego dymisja jest kolejną konsekwencją fatalnego wyniku CSU w niedzielnych wyborach do parlamentu krajowego Bawarii.

Beckstein ogłosił swoją decyzję w krótkim oświadczeniu dla mediów w Monachium. Powiedział w nim, że nie czuje poparcia partii koniecznego do dalszej pracy na stanowisku szefa bawarskiego rządu.

Część partyjnych kręgów CSU ostro krytykowała premiera obarczając go współodpowiedzialnością za niedzielną klęskę wyborczą. Beckstein ustąpił pod naciskiem krytyki, choć jeszcze wczoraj wydał oświadczenie, że nie zamierza podawać się do dymisji.

bDzphuRj

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi go na stanowisku. Faworytem mediów jest wiceprzewodniczący CSU, minister rolnictwa Niemiec Horst Seehofer. Seehofer ma w końcu października zostać wybrany nowym szefem CSU po ogłoszonej wczoraj rezygnacji przewodniczącego Erwina Hubera.

Huber zapowiedział ustąpienie z funkcji z powodu złego wyniku, jaki CSU osiągnęła w niedzielnych wyborach. Bawarska chadecja uzyskała tylko 43 procent poparcia - o 17 procent mniej niż przed pięcioma laty - i po raz pierwszy od prawie pół wieku straciła absolutną większość w krajowym parlamencie.

bDzphuRK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)