Notowania

niemcy
22.11.2007 14:17

Niemcy: Protest policjantów

Funkcjonariusze Bundespolizei uważają, że otwarcie granic z Polską i Czechami zwiększy zagrożenie terroryzmem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

ac">fot: fot: [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/niemcy;protest;bundespolizei,galeria,283,0.html) Około 200 związkowców z niemieckiej Policji Federalnej protestowało we Frankfurcie nad Odrą przeciw planowanej w ich służbie restrukturyzacji w związku z rozszerzeniem Strefy Schengen.

Związkowcy z jednego z czterech działających w niemieckiej policji federalnej związku zawodowego zebrali się przed południem w pobliżu przejścia granicznego. Później wyruszyli na ulice.

Na czele marszu protestujący nieśli transparent z hasłem: "Otwarcie granicy tak. Żadnej zgody na terroryzm i przestępczość".

Demonstranci przeszli głównymi ulicami miasta pod Kleist Forum, gdzie odbywa się spotkanie dotyczące rozszerzenia strefy Schengen. Są na nim m.in. federalny minister spraw wewnętrznych oraz szef tego resortu w landzie Brandenburgia.

Policjanci: Nie jesteśmy przeciw Polsce w Schengen

Szef oddziału Związku Zawodowego Policji we Frankfurcie nad Odrą, Lars Wendland, podkreśla, że protest ten nie jest skierowany przeciwko wejściu Polski do Schengen. "Jesteśmy za wolną, ale zabezpieczona Europą" - powiedział Wendland.

ZOBACZ TAKŻE:
Polska wchodzi do strefy Schengen
Wendland wyjaśnił, że związkowcy z policji federalnej, która kilka lat temu zastąpiła straż graniczną, mają obawy, że rozszerzenie Schengen pociągnie za sobą wzrost zagrożenia przestępczością i terroryzmem - na granicy z Polską czy Czechami.

Zdaniem Wendlanda, niemiecka policja nie jest przygotowana do otwarcia granicy 21 grudnia, a sam plan reorganizacji tej służby nie jest w pełni znany funkcjonariuszom i budzi wiele wątpliwości.

Niemieccy policjanci obawiają się zwolnień z pracy lub przenoszenia ich do innych służb, w inne rejony kraju. Zdaniem związkowców, niepewna jest przyszłość około dwóch tysięcy funkcjonariuszy.

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz