Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemcy rewolucjonizują armię

0
Podziel się:

Aż 14 tys. żołnierzy będzie mógł wysłać Berlin do pięciu obszarów działań równocześnie. Największa zmiana w organizacji armii od 1945 roku zmieniła Bundeswehrę w międzynarodowe siły reagowania.

Niemcy rewolucjonizują armię
(PAP / EPA)

Aż 14 tys. żołnierzy będzie mógł wysłać Berlin do pięciu obszarów działań równocześnie. *Nowa „biała księga” polityki bezpieczeństwa, którą dzisiaj przyjmie niemiecki MON podkreśla międzynarodowy charakter armii. Największa zmiana w organizacji armii od 1945 roku zmieniła Bundeswehrę w międzynarodowe siły reagowania.*

Rząd Federalny określił w „białej księdze” nową niemiecką politykę bezpieczeństwa. Bundeswehra otrzymała nowe cele, do których należą nietylko międzynarodowe misje dla NATO, ale także udział w misjach pokojowych, jak w Afganistanie lub Kosowie.

_ Po tym, jak Niemcy wysłali wojska do Libanu na początku miesiąca poza granicami kraju stacjonuje najwięcej żołnierzy od czasów II wojny światowej. _Międzynarodowe zobowiązania przewidują udział 15 tys. żołnierzy Bundeswehry w jednostkach szybkiego reagowania NATO oraz 18 tys. żołnierzy dla tzw. UE -"Battle groups". Poza tym Bundeswehra trzyma w gotowości 1000 żołnierzy dla misji ONZ i 1000 żołnierzy dla misji ratunkowych i ewakuacyjnych.

Do najważniejszych założeń wymienionych w „białej księdze” należą: ścisła współpraca wojska z policją i wywiadem oraz NATO, UE i międzynarodowymi organizacjami, walka z terroryzmem.

Rządząca koalicja opowiedziała się także za obowiązkową służbą wojskową. Do roku 2010 armia będzie miała 252 500 żołnierzy z tego 75 000 zatrudnionych to cywile, a około 50 tys. poborowi.

_ _

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)