Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
25.08.2008 10:44

Niemcy: Widmo szantażu nad Europą

Interwencja w Gruzji przypomniała o groźbie szantażu energetycznego ze strony Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

_ - Działania w Gruzji budzą nie tylko wątpliwości co do politycznej wiarygodności Rosji, ale stawiają bardzo wyraźnie znaki zapytania wokół współpracy gospodarczej i energetycznej _- pisze _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Jak zauważa dziennik, atak na Gruzję na nowo obudził obawy krajów leżących nad Bałtykiem związane z budową Gazociągu Północnego i energetycznym szantażem ze strony Rosji.

_ - Budowa liczącej 1200 kilometrów długości podwodnej rury to sprawa polityczna - nie tylko dlatego, że były prezydent Władimir Putin i były kanclerz Gerhard Schroeder pomagali przy narodzinach tego miliardowego projektu infrastrukturalnego _ - pisze _ FAZ _.

Według dziennika zarówno kanclerz Angela Merkel - która od początku popierała projekt - jak i UE przyjęły pragmatyczne stanowisko. Powodem są szacunki, że do połowy następnej dekady niedobór gazu sięgnie 100 mld metrów sześciennych. Gazociąg Północny ma dostarczać 55 mld metrów sześciennych gazu, w połowie wypełniając tę lukę.

_ FAZ _ przypomina, że pomimo takiego politycznego wsparcia konsorcjum budujące gazociąg jeszcze nie uzyskało wszystkich koniecznych pozwoleń w związku z obawami o zagrożenie środowiska naturalnego Bałtyku.

_ - Przeszkody związane z ochroną środowiska można usunąć z drogi. Ale w przypadku obaw przed rosnącą zależnością i naciskiem ze strony Rosji jest to niemożliwe. Również w sprawie gazu potrzebna jest strategia polityczna, oparta o zwiększanie liczby dróg przesyłowych i dostawców energii _ - ocenia dziennik.

_ - Ale i temu Moskwa staje w poprzek. Nawet jeśli demonstracja siły w Gruzji nie była wymierzona w ropociągi i gazociągi prowadzące od Morza Kaspijskiego do Turcji, to dostawy już raz zostały przerwane _ - pisze _ FAZ _.

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz