Notowania

chorwacja
01.07.2009 15:07

Nieoczekiwana decyzja premiera Chorwacji

Ivo Sanader chciał wprowadzić kraj do NATO i UE. Nie zrobi tego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Premier Chorwacji Ivo Sanader nieoczekiwanie podał się w środę do dymisji - poinformowała agencja Reutera.

_ - Zdecydowałem wycofać się z działalności politycznej i nie ubiegać się o prezydenturę _ - Sanader oświadczył na konferencji prasowej.

Zapowiedział, że zaproponuje prezydentowi Stipe Mesiciowi na to stanowisko swoją zastępczynię, wicepremier i minister ds. rodziny, weteranów i solidarności społecznej Jadrankę Kosor.

Media spekulowały, że Sanader będzie ubiegał się o najwyższy urząd w państwie na początku 2010 roku i dlatego zrezygnuje z funkcji szefa rządu.

Sanader został premierem w 2003 roku, kiedy jego konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) przejęła władzę od socjaldemokratów; ponownie został szefem rządu w listopadzie 2007 roku.

Ivo Sanader cieszył się popularnością, choć ostatnio jego rząd musiał stawić czoło piętrzącym się problemom gospodarczym. PKB Chorwacji spadło o 6,7 proc. w pierwszym kwartale i jest to największy zanotowany spadek w ciągu ostatnich 10 lat.

Głównymi celami politycznymi za rządów Sanadera było członkostwo tej byłej jugosłowiańskiej republiki w NATO i Unii Europejskiej. Chorwacja wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym roku, lecz rozmowy akcesyjne z UE utknęły w związku ze sporem granicznym ze Słowenią, należącą już do UE.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Komisarz o sporze granicznym: Nadszedł moment prawdy ]( http://news.money.pl/artykul/komisarz;o;sporze;granicznym;nadszedl;moment;prawdy,19,0,459795.html )
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz