Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe propozycje USA w sprawie tarczy

0
Podziel się:

- Porozumienie jest bliżej, niż miesiąc temu - ocenia szef MSZ Radosław Sikorski.

Nowe propozycje USA w sprawie tarczy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Szef MSZRadosław Sikorskiujawnia, że amerykański negocjator w sprawie tarczy antyrakietowej John Rood przywiózł z Waszyngtonu nowe propozycje. *

_ - Jest zbliżenie stanowisk. Jutro będziemy mieli cały dzień negocjacji. Nie mogę przesądzić ich wyniku, ale można stwierdzić, że to co postuluje premierDonald Tusk, jest bliżej niż miesiąc temu _ - powiedział Sikorski po pierwszej, wstępnej rozmowie ze stroną amerykańską.

Szef MSZ dodał, że strona polska _ negocjuje w dobrej wierze i porozumienie jest możliwe _. Dopytywany czy porozumienie jest możliwe w czwartek, Sikorski odpowiedział: _ to zobaczymy _.

We wtorek premier Donald Tusk zapowiadając obecną rundę negocjacji, mówił że _ w tym tygodniu powinniśmy osiągnąć postęp w rozmowie ze stroną amerykańską w sprawie tarczy antyrakietowej _.

Szef rządu podkreślił, że priorytetem strony polskiej jest stałe stacjonowanie w Polsce rakiet Patriot, które broniłyby polskiego terytorium na wypadek konfliktu i współpraca z Amerykanami na rzecz wzmacniania polskiej obrony przeciwlotniczej: _ - Wydaje się, że te argumenty zostały przez stronę amerykańską poważnie potraktowane _.

Sam Sikorski ocenił w środę po południu - przed wylotem z Brukseli, gdzie brał udział w nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w sprawie Gruzji - że obecna sytuacja międzynarodowa wzmacnia polskie argumenty w rozmowach z USA o tarczy antyrakietowej.

Podkreślił, że rozmowy z Amerykanami w sprawie tarczy _ odbywały się grubo przed tą fazą konfliktu w Gruzji i to była wytężona, zakulisowa praca _.

_ - Dzisiaj być może zbierzemy żniwo tych wysiłków, oczywiście w nowej sytuacji międzynarodowej _ - dodał szef MSZ. _ - Sytuacja ta nie zmienia naszych argumentów, a wzmacnia je i jednocześnie podwyższa stawkę z jaką mamy do czynienia. _

- _ Wzrost napięcia międzynarodowego, z którym mamy do czynienia, którego się nie spodziewaliśmy teraz, czyni z takich spraw jak gwarancje bezpieczeństwa, namacalność tych gwarancji, sprawę jeszcze ważniejszą niż do tej pory _ - zaznaczył Sikorski.

Zapytany, czy Polska będzie stawiać w takim razie jakieś dodatkowe warunki w rozmowach o tarczy, odpowiedział, że _ Polska nie mnoży warunków _.

_ Nasze wysiłki są skierowane ku temu, aby wypełnić wytyczne, które postawił nam premier Donald Tusk - chodzi o zapewnienie stałej obecności rakiet Patriot w Polsce - czyli o namacalne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa _ - podkreślił Sikorski.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)