Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
16.09.2006 15:59

O połowę mniej uchodźców w Polsce

Do Polski przybyło w tym roku mniej ludzi z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi niż w ubiegłych latach. Dotąd o nadanie statusu uchodźcy wystąpiło ponad 4 tysiące osób, połowa z nich po raz kolejny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najwięcej - 90 procent - starających się o status uchodźcy to mieszkańcy Czeczenii. Są też mieszkańcy Afryki, Libanu czy Afganistanu.

Z kilku tysięcy osób tylko kilkaset otrzymuje status uchodźcy, a blisko dwuktrotnie wiecej prawo tak zwanego "pobytu tolerowanego".

Węgrzyn: Status uchodćy dla 500 osób Dyrektor Generalny Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzodziemców Jan Węgrzyn podkreślił, że mimo zmniejszenia liczby przybywająych cudzoziemców, status uchodźcy otrzyma więcej ludzi niż w poprzednich latach.

Jan Węgrzyn podkreślił, że dla wiekszości cudzoziemców starających się o status uchodźcy Polska jest krajem tranzytowym na zachód Europy. Prawo do podróżowania po większości Unii Europejskiej daje status uchodźcy natomiast pobyt tolerowany, choć daje świadczenia socjalne - nie pozwala na przekraczanie granicy innych krajów Unii.

Dyrektor Węgrzyn zaznaczył, że poważnym problemem jest integracja ze społeczeństwem. Większość uchodźców nawet przez lata pozostaje w obozach, choć są dla nich oferty pracy.

Pani Zoja z Czeczenii - od kilku lat w Polsce - mówi, że to nieprawda, bo odpowiedniej pracy dla nich nie ma, albo jest zbyt mało płatna. Powiedziała, że ma znajomych, którzy za pracę na budowie dostają maksymalnie 8 złotych za godzinę, ale najczęściej jest to około 5 złotych.

Tagi: gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz