Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obama
14.07.2008 07:24

Obama chce zmniejszyć iracki kontyngent

Kandydat na prezydenta USA chciałby w ciągu dwóch lat wycofać większość wojsk z Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kandydat Demokratów na prezydenta USA Barrack Obama opowiedział się w poniedziałek za wycofaniem większości sił amerykańskich z Iraku latem 2010 roku.

W wywiadzie publikowanym w poniedziałkowym numerze dziennika _ New York Times _ Obama zastrzegł jednak, iż na irackim froncie winna pozostać pewna stała liczba żołnierzy, mających walczyć z Al-Kaidą w Iraku.

Obama zakomunikował również, że jeśli obejmie urząd prezydenta USA, nie będzie zabiegać o ustanowienie jakichkolwiek stałych baz amerykańskich w Iraku.

Niedzielny _ New York Times _ podawał natomiast, że administracja prezydenta George'a W. Busha rozważa wycofanie dodatkowych oddziałów bojowych z Iraku. Jednym z głównych powodów - zdaniem gazety - ma być paląca potrzeba wzmocnienia wojsk USA w Afganistanie, gdzie talibowie nasilili ostatnio ofensywę i zadali ciężkie straty siłom NATO.

Rozważa się wycofanie do końca kadencji Busha (20 stycznia 2009 r.) co najmniej jednej, a może nawet trzech brygad bojowych z Iraku. Obecnie jest ich tam 15. Gdyby wycofano trzy brygady, w Iraku pozostałoby jeszcze 120-130 tysięcy wojsk amerykańskich.

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz