Notowania

obama
17.11.2008 08:12

Obama obiecuje i grozi Al Kaidzie

Prezydent-elekt USA zapowiada walkę z kryzysem, redukcję wojsk z Iraku i zamknięcie Guantanamo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykański prezydent- elekt Barack Obama zapowiedział skoordynowaną walkę z globalnym kryzysem finansowym, wycofanie sił USA z Iraku, stabilizację sytuacji w Afganistanie oraz zamknięcie obozu w Guantanamo.

W swoim pierwszym po wyborach wywiadzie telewizyjnym Obama podkreślił konieczność odbudowy moralnego wizerunku USA na świecie.

Nowa administracja - podkreślał -_ uczyni wszystko, by doprowadzić do opanowania kryzysu finansowego i ustabilizowania sytuacji gospodarczej, w tym także wsparcia przeżywającego poważne kłopoty przemysłu samochodowego oraz zadłużonych właścicieli nieruchomości. _

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wielka rywalka "prawą ręką" Obamy? ]( http://news.money.pl/artykul/wielka;rywalka;prawa;reka;obamy,167,0,385191.html )
* [ USA: Duże nadzieje związane z prezydenturą Obamy ]( http://news.money.pl/artykul/usa;duze;nadzieje;zwiazane;z;prezydentura;obamy,56,0,384824.html )

Pytany o sprawy polityki międzynarodowej Obama zapowiedział, iż po objęciu urzędu zwoła spotkanie z szefami sztabów sił zbrojnych, bezpieczeństwa narodowego w celu opracowania planu redukcji wojsk USA w Iraku.

Obama dodał, iż będzie to miało szczególne znaczenie _ wobec pogarszającej się sytuacji w Afganistanie _. Zaznaczył, iż priorytetowym zadaniem nadal będzie _ likwidacja Al-Kaidy raz i na zawsze _. Schwytanie bądź zabicie Osamy bin Ladena - powiedział - ma _ kluczowe _ znaczenie dla bezpieczeństwa USA.

Obama potwierdził również, że zamierza zamknąć obóz w bazie Guantanamo na Kubie, a także _ zapewnić, że Stany Zjednoczone w żadnym przypadku nie stosują tortur _. - _ To część pakietu, mającego przywrócić autorytet moralny Ameryki na świecie _ - powiedział.

Barack Obama nie udzielił natomiast konkretnych odpowiedzi na pytania, dotyczące składu jego przyszłej administracji - w tym głównie pogłosek na temat objęcia stanowiska sekretarza stanu przez jego rywalkę w czasie wyborów - Hillary Clinton.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kryzys Finansowy 2008 - serwis specjalny Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz