Notowania

obama
24.07.2008 07:54

Obama w Berlinie: Spór o wystąpienie

Obama chce wystąpić przed Bramą Brandenburską. Nie zgadza się Angela Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Kandydat Demokratów na prezydenta Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozpoczyna dziś podróż po Europie. *

Pierwszym etapem podróży będzie Berlin, gdzie amerykański polityk wygłosi jedyne publiczne przemówienie podczas wizyty na Starym Kontynencie.

Zaplanowanemu na wieczór wystąpieniu pod Kolumną Zwycięstwa w centrum miasta od tygodni towarzyszy ogromne zainteresowanie. Najpierw tematem medialnych doniesień w Niemczech był spór o jego lokalizację. Początkowo sztab senatora Obamy chciał, aby wzorem amerykańskich prezydentów, wystąpił on pod Bramą Brandenburską.

Ten pomysł skrytykowała kanclerz Angela Merkel, obawiając się by najbardziej rozpoznawalny w świecie symbol Niemiec nie został wykorzystany w amerykańskiej kampanii wyborczej.

Przemówieniu Baracka Obamy towarzyszą różne oczekiwania. Część ekspertów liczy na ważne deklaracje dotyczące przyszłej współpracy transatlantyckiej.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Obama w Iraku: Szczegóły wizyty tajne ]( http://news.money.pl/artykul/obama;w;iraku;-;szczegoly;wizyty;tajne,206,0,356558.html )
* [ Obama odwiedzi sojuszników. Do Polski nie przyjeżdża ]( http://news.money.pl/artykul/obama;odwiedzi;sojusznikow;do;polski;nie;przyjezdza,228,0,356324.html )
* [ Obama chce zmniejszyć iracki kontyngent ]( http://news.money.pl/artykul/obama;chce;zmniejszyc;iracki;kontyngent,19,0,355091.html )
* [ Obama i McCain kłócą sie o walkę z terroryzmem ]( http://news.money.pl/artykul/obama;i;mccain;kloca;sie;o;walke;z;terroryzmem,108,0,349804.html )
* [ McCain dogania Obamę ]( http://news.money.pl/artykul/mccain;dogania;obame,182,0,355254.html )

Inni przestrzegają przed wygórowanymi oczekiwaniami przypominając, że Obama jest na razie jedynie kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeszcze inni przewidują, że senator zaapeluje do Niemiec o zwiększenie zaangażowania w Afganistanie i Iraku.

Media podkreślają, że podczas podróży po Europie kandydat Demokratów poświęci Niemcom najwięcej uwagi. Oprócz otwartego wystąpienia spotka się z kanclerz Merkel i szefem dyplomacji Steinmeierem. W Paryżu i Londynie, które odwiedzi po Berlinie, Obama będzie rozmawiał tylko z prezydentem Sarkozym i premierem Brownem.

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz