Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obwodnica Augustowa ominie Dolinę Rospudy

0
Podziel się:

Decyzje ogłoszą dziś wicepremier Grzegorz Schetyna i minister Cezary Grabarczyk.

Obwodnica Augustowa ominie Dolinę Rospudy
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Dziś poinformują o tym w Augustowie wicepremier Grzegorz Schetyna i minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. *

Droga ma przebiegać przez miejscowość Raczki, co ocali bagna Rospudy, nie przecinając unijnego obszaru chronionego Natura 2000. Zdaniem naukowców około 10 kilometrów kwadratowych Doliny Rospudy to wyjątkowy na skalę europejską ekosystem.
_ Gazeta Wyborcza _ podkreśla, że przez Augustów przejeżdża codziennie 7 tysięcy tirów. Dlatego część mieszkańców walczyła o obwodnicę, organizując blokady drogi prowadzącej przez miasto.

Jak wyjaśnia _ Gazeta _, po latach walki problemy te zostaną rozwiązane. Harmonogram budowy obwodnicy ma przedstawić dziś w Augustowie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Według informacji _ Gazety Wyborczej _ delegacja rządowa ogłosi, że prace nad obwodnicą zakończą się w 2013 roku.

Dziennik przypomina, że pierwotnie obwodnica miała prowadzić przez unikalne torfowiska. Trzy lata temu po stronie obrońców doliny opowiedziała się _ Gazeta _, zbierając 150 tysięcy podpisów pod petycją w tej sprawie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Jak czytamy w dzienniku rząd Jarosława Kaczyńskiego - pomimo społecznych protestów - zadecydował, że budowa będzie kontynuowana. To wywołało reakcje Komisji Europejskiej, która skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Budowa została też wstrzymana przez polskie sądy.

Do tej pory na budowę obwodnicy Augustowa wydano około 100 milionów złotych. Większość wybudowanej drogi wejdzie w skład nowej obwodnicy miasta.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)