Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lustracja
02.06.2007 08:10

Oficerowie staną do lustracji

PiS wprowadziło do projektu o służbie wojskowej zapis o tym, że lustracji będą podlegać wszyscy oficerowie od pułkownika wzwyż. Nie uciekną jej nawet wysocy stopniem kapelani, psychiatrzy, czy kardiolodzy - dowiedział się "Dziennik".

Podziel się
Dodaj komentarz

Każdy pułkownik i generał, a w Marynarce Wojennej komandor i admirał, przed objęciem stanowiska będzie musiał złożyć oświadczenie o tym, czy współpracował z PRL-owskimi służbami specjalnymi.

Nowy artykuł pojawi się w ustawie po konsultacjach z szefem MON Aleksandrem Szczygłą - pisze "Dziennik". Nie ma w nim zapisu mówiącego wprost o tym, że oficerowie, którzy współpracowali ze służbami PRL, będą automatycznie zwalniani z armii. Decyzję o tym ma podejmować minister obrony po zbadaniu konkretnego przypadku.

Według parlamentarzystów PiS za wprowadzeniem takich przepisów przemawiają względy bezpieczeństwa: oficerowie maja dostęp do najważniejszych informacji o państwie i państwo musi mieć pewność, że są lojalni - informuje "Dziennik".

Zapisy wprowadzono do projektu zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej popularnie ustawą pragmatyczną - dodaje gazeta. Jednak de facto zmieniają one ustawę lustracyjną.

Tagi: lustracja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz