Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
debata
12.10.2007 21:49

Opinie po debacie: Wygrał Tusk

Debata mało konkretna, ale wygrał Tusk - takie są opinie i sondaże po spotkaniu "gigantów".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka/Adam Hawej)

Część gospodarcza piątkowej debaty premiera Jarosława Kaczyńskiegoz szefem PODonaldem Tuskiembyła mało konkretna, nie sposób doszukać się w niej rzeczowych elementów dyskusji gospodarczej - powiedział PAP wiceprezes Business Centre Club Arkadiusz Protas.

Dodał, że obaj liderzy nie zaskoczyli swoim podejściem do tematyki gospodarczej. Premier - jak podkreślił ekspert - położył nacisk na działania socjalne i wyrównywanie poziomu życia w społeczeństwie. Natomiast Tusk - według Protasa - mówił o uwolnieniu potencjału gospodarczego Polaków i likwidacji ograniczeń w prawie.
_ Zdaniem Ekonomisty Ryszarda Petru, część gospodarczą z pewnością wygrał Tusk. _

Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH podkreślił, że w kwestiach statystyki premier nie był w stanie odpowiedzieć na pytania Tuska. "Co więcej, pojawiła się kwestia finansowania ochrony zdrowia - tutaj mieliśmy sytuację, w której Donald Tusk był dużo lepiej do tej części debaty przygotowany niż premier Kaczyński" - podkreślił ekspert.

Petru przyznał, że premier ma rację, mówiąc, że wzrost gospodarczy jest kluczowy. "Pytanie, czy jest to zasługa obecnego rządu, czy wcześniejszej transformacji" - podkreślił.

"Pamiętajmy, że debata gospodarcza trwała 20 minut i była pojedynkiem politycznym. Nie pokazała ona, jakie są programy gospodarcze obu partii, nakreśliła tylko ich zarysy" - uważa Petru.ZOBACZ TAKŻE:
Debata skończona, było ostro

WedługRomana Giertycha, Tusk wygrał 90:10, natomiastAndrzej Lepperstwierdził, że Tusk prowadził, ale obaj byli nie przekonujący.

Bardzo zadowolony z występu Tuska był Marek Grupiński, medialny strateg Platformy, który twierdzi, że lider PO wygrał 3:0, ponieważ był lepszy w każdej z trzech części debaty.

Również zdaniem socjologa Marka Migalskiego, zdecydowanym zwycięzcą debaty jest Donald Tusk. Natomiast politolog Kazimierz Kik powiedział, że Tusk znokautował Kaczyńskiego, a politolog Aleksander Smolar debate określił sukcesem Donalda Tuska.

Sondaże przeprowadzone zaraz po debacie jednoznacznie wskazują na zwycięstwo Donalda Tuska.

Według sondażu przeprowadzonego przez Gfk Polonia dla "Rzeczpospolitej" wynika, że zwycięstwo Tuska uznało 67 proc. badanych, a Jarosława Kaczyńskiego 33 proc.

Natomiast w badaniu PBS DGA dla Polskiego Radia na Tuska wskazało 47,5 proc. respondentów, a na Kaczyńskiego 23,7 proc. Z drugiego sondażu wynika ponadto, że według 15,1 proc. badanych w debacie padł remis.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: debata, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, wybory
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz