Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ostatnie pożegnanie profesora Religi

0
Podziel się

Lech Kaczyński nazwał Zbigniewa Religę lekarzem ludzkich serc i człowiekiem o wielkim sercu.

Ostatnie pożegnanie profesora Religi
(PAP/Radek Pietruszka)
bDzucfkR

Lech KaczyńskinazwałZbigniewa Religę_ lekarzem ludzkich serc i człowiekiem o wielkim sercu _.

Prezydent powiedział na początku uroczystości pogrzebowych pofesora Religi, że trudno jest zabierać głos w sprawie przedwczesnej śmierci. Podkreślił, że profesor Religa uratował tysiące ludzkich istnień.

Lech Kaczyński, żegnając Zbigniewa Religę, przypomniał wszystkie jego zasługi. Uwypuklił przełom, jakiego profesor dokonał w dziedzinie transplantacji serc. Prezydent mówił też o działalności politycznej Zbigniewa Religi. Przypomniał, że profesor Religa stał się jednym z najbardziej znanych polityków w kraju.

bDzucfkT

Prezydent Kaczyński poodkreślił, że Zbigniew Religa jako minister zdrowia odniósł sukces, przeprowadzając realną reformę służby zdrowia.

Marszałek SejmuBronisław Komorowskipowiedział z kolei, że profesor Zbigniew Religa wniósł do polityki wyjątkowy spokój. Zdaniem Komorowskiego profesor miał niezwykły dar - szukał w ludziach tego, co wspólne.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że Zbigniew Religa niewiele dostał od polityki, gdyż taka jest konsekwencja postawy służby społecznej. Komorowski dodał, że profesora żegnają liczni pacjenci, którzy zawdzięczają mu życie, lekarze, pielęgniarki oraz politycy. Każdy na swój sposób, ma wobec Zbigniewa Religi ogromny dług wdzięczności - powiedział marszałek Sejmu.

bDzucfkZ

Żegnając Zbigniewa ReligęJarosław Kaczyńskipowiedział, że profesor budził rzadkie w społeczeństwie uczucie - wdzięczność. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreśił, że zmarły uratował wiele istnień.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Zbigniew Religa chciał dokonać czegoś, co służyłoby wszystkim Polakom - chciał przeprowadzić reformę służby zdrowia. Prezes PiS podkreślił zaangażowanie profesora w działalność społeczną i polityczną.

Jarosław Kaczyński powiedział też, że Zbigniew Religa był skutecznym politykiem i zawsze szedł wybraną drogą. Dodał, że zmarły był wierny swoim zasadom.

Prezes PiS mówił także o innej decyzji profesora. W w obliczu choroby podjął on decyzję, by pozostać na posterunku do końca, dopóki starczyło mu sił. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego to wyjątkowa odwaga, a nawet heroizm wobec śmierci. Według prezesa PiS odszedł wielki lekarz i polityk.

bDzucfla

Jarosław Kaczyński dodał, że Zbigniew Religa był wyjątkowo kulturalnym, sympatycznym i dobrze wychowanym człowiekiem, wyjątkowym przedstawicielem polskiej inteligencji.

| ZBIGNIEW RELIGA |
| --- |
| Zbigniew Religa zmarł w niedzielę w wieku 70 lat. Był wybitnym kardiochirurgiem, opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie. |

bDzucflu
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)