Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ostra walka o drugie biuro PE w Polsce

0
Podziel się

Wyboru w ciągu kilku tygodni dokonają polscy europosłowie.

Ostra walka o drugie biuro PE w Polsce
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDASiCnF

W ciągu kilku tygodni polscy europosłowie powinni wybrać w głosowaniu miasto, gdzie znajdzie siędruga siedziba Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Będą wybierać spośród sześciu miast: Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Katowic, Rzeszowa i Poznania.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek poinformował w liście wysłanym do polskich europosłów o sześciu miastach, które znalazły się na _ krótkiej liście _ wyłonionej z 11 początkowo zgłoszonych kandydatów.

Trzy z nich: Wrocław, Kraków i Gdańsk zostały wybrane na prośbę Buzka przez dyrektorów ds. komunikacji w PE i Komisji Europejskiej (odpowiednio Francescę Ratti i Klausa Stoerensena) _ na podstawie zobiektywizowanych kryteriów _. We wtorek Jerzy Buzek rozszerzył tę listę o dodatkowe trzy miasta: Katowice, Rzeszów i Poznań, tak by _ europosłowie mieli większy wybór _.

bDASiCnH

Biura PE w krajach członkowskich zajmują się promocją, służą pomocą dziennikarzom, organizują panele dyskusyjne i konferencje z udziałem eurodeputowanych, publikują materiały informacyjne o PE i Unii Europejskiej.
Jak dowiedziała się PAP _ sprawa budzi ogromne emocje _ wśród rywalizujących ze sobą europosłów, zabiegających, by to w ich mieście znalazło się biuro PE. Buzek nie chciał ograniczać ich wyboru tylko do trzech miast.

Chodzi o drugie, po warszawskim biuro informacyjne PE w Polsce. Będzie mieć charakter regionalny i zatrudniać do czterech osób, podczas gdy biuro w Warszawie, którego szefem jest Jacek Safuta, zatrudnia siedem.

Jeśli polscy posłowie porozumieją się i szybko dokonają wyboru, nowe Biuro PE rozpocznie prace od przyszłego roku. Każdy z 50-osobowej delegacji polskich europosłów będzie mieć prawo głosu, także Jerzy Buzek.

bDASiCnN
bDASiCoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)