Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostrzej z palaczami? Dziś głosowanie

0
Podziel się:

Senatorowie zaostrzyli zapisy ustawy o ochronie zdrowia uchwalonej przez Sejm.

Ostrzej z palaczami? Dziś głosowanie
(PAP/Barbara Ostrowska)

Zakaz palenia w jednoizbowych lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, handlu e-papierosami i możliwość tworzenia palarni w niektórych obiektach - to główne założenia poprawek zgłoszonych przez senatorów do tak zwanej ustawy antynikotynowej. Dzisiaj głosowanie nad poprawkami.

Senatorowie przez kilka godzin debatowali wczoraj nad uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami palenia tytoniu.

Poprawkę zakładającą całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych zgłosił senator PORafał Muchacki. Jak mówi jako chirurg onkolog nie mógł postąpić inaczej.

Senator PiSZbigniew Romaszewski, nałogowy palacz mówi że jego zdaniem niektórzy senatorowie chcą _ dowalić palaczom _, a to nie odniesie żadnych pozytywnych skutków.

Za złamanie zakazu palaczowi grozić ma do 500 zł mandatu. Za nieumieszczenie w lokalu informacji o zakazie palenia groziłaby grzywna do dwóch tysięcy złotych.

Osiągnięto kompromis?

Jak podkreślał przewodniczący senackiej komisji zdrowiaWładysław Sidorowicz(PO), jego poprawki są wynikiem kompromisu zawartego z szefostwem klubu PO i posłami, którzy opowiadali się za złagodzeniem tzw. ustawy antynikotynowej. Dlatego - jak podkreślał senator - mają duże szanse na poparcie w Sejmie.

Jedna z poprawek zakłada, że w jednoizbowych lokalach gastronomiczno-rozrywkowych nie będzie można palić. Możliwe będzie tworzenie wydzielonych pomieszczeń do palenia, ale będą one musiały spełniać specjalne wymogi określone przez Ministerstwo Zdrowia. Dym papierosowy nie będzie mógł wydostawać się z nich na zewnątrz, potrzebna będzie wentylacja.

Sidorowicz zgłosił także poprawkę zakazująca tworzenia palarni na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół i placówek oświatowych. Pomieszczenia do palenia będzie można natomiast tworzyć w hotelach, obiektach służących obsłudze podróżnych i domach opieki społecznej.

Jak mówił przewodniczący senackiej komisji zdrowia, ustawa w formie uchwalonej przez Sejm nie zrealizowała swego celu, czyli ochrony przed biernym paleniem. Podkreślił, że na przykładzie Hiszpanii można stwierdzić, że zapisy przyjęte przez posłów są nieskuteczne.

Uzasadniając zgłoszenie poprawki umożliwiającej tworzenie palarni w domach opieki społecznej Sidorowicz podkreślił, że ich mieszkańcy przebywają w pokojach kilkuosobowych. Dlatego palarnie umożliwią ochronę przed biernym paleniem.

Stanisław Bisztyga z PO złożył poprawki umożliwiające tworzenie palarni na stadionach i obiektach sportowych.Janina Fetlińskaz PiS zaproponowała poprawki zakazujące handlu e-papierosami i palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Zakaz palenia przez kierowców podczas prowadzenia pojazdów oraz eksponowania w punktach sprzedaży rekwizytów tytoniowych zakładają poprawki zgłoszone przezTadeusza Gruszkęz PiS.

Zdania senatorów w sprawie zgłoszonych poprawek są podzielone, zarówno w PO, jak i w PiS.

Rynek papierosów
*Na rzucanie palenia Polacy wydali 90 mln zł * Rynek nikotynowej terapii zastępczej podzielili między sobą dwaj giganci branży farmaceutycznej.
*Na walce z palaczami państwo straci 300 mln zł * Do palenia papieros
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)