Notowania

pakistan
08.12.2008 11:36

Pakistan ściga za Bombaj. Organizator zatrzymany?

Zatrzymano 15 islamistów podejrzanych o związki z zamachami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Pakistańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy z niedzieli na poniedziałek co najmniej 15 islamistów. *

Zatrzymano m.in. działacza ugrupowania Lashkar-e-Taiba mającego odpowiadać za organizację listopadowych ataków terrorystycznych w indyjskim Bombaju.

W administrowanej przez Pakistan części Kaszmiru oddziały tego kraju przejęły w niedzielę wieczorem obóz, należący dawniej do Lashkar-e-Taiba, podejrzewanej o ostatnie krwawe zamachy w Bombaju.

Obecnie obóz wykorzystywany jest przez związaną z tym ugrupowaniem organizację charytatywną Jamaat-ud-Dawa. Większość zatrzymanych w toku nocnej operacji sił pakistańskich to działacze tej właśnie grupy.

Jak podaje dziennik _ Dawn _, wśród zatrzymanych znalazł się także Zaki-ur-Rehman Lakhvi, mający odpowiadać za zaplanowanie ataków w Indiach. Jego nazwisko, jako jednego z organizatorów serii ataków w Bombaju, wymieniał w toku zeznań jedyny terrorysta, którego indyjskim władzom udało się schwytać żywego.

Obóz znajdował się w Shawai, na przedmieściach Muzaffarabadu. Zdaniem agencji Reutera, siły bezpieczeństwa izolowały cały teren. Na miejscu wylądował wojskowy helikopter, słychać było też dwa głośne wybuchy.

| CO TO JEST LASHKAR-E-TAIBA? |
| --- |
| Lashkar-e-Taiba (Armia Pobożnych) to islamska organizacja w Pakistanie. Grupa, figurująca na amerykańskiej czarnej liście ugrupowań terrorystycznych, powstała w 1989 r. Jest jedną z kilku bojowych organizacji dżihadystów, utworzonych z inspiracji pakistańskiego wywiadu do walki z indyjskimi siłami bezpieczeństwa w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru. |

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Alarm w Indiach. Terroryści zaatakują z powietrza ]( http://news.money.pl/artykul/alarm;w;indiach;terrorysci;zaatakuja;z;powietrza,72,0,405576.html )
* [ Udaremniono zamachy w Bombaju ]( http://news.money.pl/artykul/udaremniono;zamachy;w;bombaju,181,0,405429.html )
* [ Echa zamachów w Bombaju. USA ostrzegły Hindusów? ]( http://news.money.pl/artykul/echa;zamachow;w;bombaju;usa;ostrzegly;hindusow,165,0,404901.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz