Notowania

pakistan
06.09.2008 16:18

Pakistan: Zardari nowym prezydentem

Następcą generała Musharrafa będzie wdowiec po Benazir Bhutto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Wdowiec po Benazir Bhutto będzie nowym prezydentem Pakistanu. Asif Ali Zardari otrzymał 66 procent głosów w pakistańskim parlamencie. *

Lider Pakistańskiej Partii Ludowej od początku był faworytem przyspieszonych wyborów, rozpisanych po tym, jak z urzędu zrezygnował poprzedni prezydent Pervez Musharraf.

Pakistan jest krajem, który posiada broń atomową. Stabilna władza w Islamabadzie jest kluczem do sytuacji w całym regionie w tym również w Afganistanie. Obserwatorzy podkreślają, że aby Zardari miał realną władzę w kraju, musi dogadać się z potężną i wpływową pakistańską armią.

Piotr Krawczyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że ten proces już się zaczął i że widać, iż doszło do kompromisu między Zardarim a wojskiem.

Polityk od dłuższego czasu nie krytykuje bowiem armii i nie wysuwa wobec niej ostrzejszych słów. - _ W przeciwieństwie do swojego byłego koalicjanta Nawaza Sharifa _ - podsumowuje ekspert.

Nowy pakistański prezydent będzie musiał także sprostać oczekiwaniom Amerykanów, którzy naciskają, by Pakistan skuteczniej walczył z talibami. Będzie to o tyle trudne, że swoją elekcję Zardari zawdzięcza m.in. związanym z talibami pasztuńskimi ugrupowaniami politycznymi.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wpadli niedoszli zabójcy premiera Pakistanu ]( http://news.money.pl/artykul/wpadli;niedoszli;zabojcy;premiera;pakistanu,69,0,366149.html )
* [ Pakistan szykuje się do wyborów ]( http://news.money.pl/artykul/pakistan;szykuje;sie;do;wyborow,83,0,366419.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Zaprzysiężenie nowego prezydenta może się odbyć nawet dzisiaj wieczorem.

Tagi: pakistan, wiadomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz