Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
immunitet
03.02.2010 15:07

Palikot zrzekł się immunitetu

Trwa śledztwo w sprawie częstowania przez niego przechodniów alkoholem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Janusz Palikot zrzekł się immunitetu w związku ze swoim zeszłorocznym happeningiem w Lublinie, który miał być odpowiedzią na informację o dużych zakupach _ małpek _ z alkoholem dla Kancelarii Prezydenta.

Sprawę Palikota prowadzi lubelska policja. Poseł w ramach happeningu przyniósł kosz małych buteleczek, sam pił, do picia zachęcił też dwóch przechodzących mężczyzn, a później zapłacił za nich mandat. Zdaniem funkcjonariuszy naruszył w ten sposób dwa artykuły kodeksu wykroczeń. Pierwszy dotyczy picia alkoholu w miejscu publicznym oraz nakłaniania do tego innych osób; drugi uiszczenia grzywny w zamian za osobę, która nie jest osobą najbliższą. Pismem z 31 grudnia 2009 roku komendant główny policji zwrócił się za pośrednictwem prokuratora generalnego z wnioskiem o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie Palikota do odpowiedzialności karnej.
_ - Przed chwilą złożyłem oświadczenie, że w związku z tym, iż piłem małpki w miejscu publicznym zrzekam się immunitetu i proszę o ukaranie _ - oświadczył Palikot.

Ocenił jednocześnie, że prokuratura będzie miała kłopot ze skazaniem go: _ - Według mojej najlepszej wiedzy piłem na terenie swojej działki, a więc nie w miejscu publicznym. A też udowodnienie dzisiaj, że piłem alkohol, a nie cokolwiek innego, jest oddzielnym problemem w związku z brakiem badań tuż po tym incydencie. Ale życzę oczywiście policji i prokuraturze powodzenia w dochodzeniu _ - powiedział wiceszef klubu PO.

Palikot wszedł do sejmowej sali konferencyjnej na tle piosenki Marka Grechuty _ - Jeszcze pożyjemy _. W tle słychać było słowa: _ - Ciężki jest kraj, gdy wszystko wszystkim wydaje się najprostsze. Piękny jest kraj, gdy wszystko wszystkim wydaje się jeszcze złe _. W trakcie konferencji - razem z oświadczeniem o zrzeczeniu się immunitetu - Palikot zademonstrował wyciągniętą z kieszeni _ małpkę _.

Polityk Platformy zapowiedział jednocześnie, że złoży w Sejmie projekt ograniczający immunitet w sprawach będących wykroczeniami. _ - Żeby w sprawach takich jak prawo jazdy, alkohol, jakieś pobicia i tego typu sytuacji, immunitet ich nie dotyczył _ - tłumaczył.

O potrzebie takich zmian mówił wielokrotnie marszałek SejmuBronisław Komorowski. Marszałek argumentował, że należy wprowadzić pewne ograniczenia immunitetu poselskiego, aby uniknąć problemów dotyczących m.in. płacenia mandatów i kary grzywny przez parlamentarzystów.

Tagi: immunitet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz