Notowania

wybory prezydenckie 2010
24.03.2010 19:23

Państwowa Komisja Wyborcza upomina polityków

Do ogłoszenia daty wyborów nie wolno prowadzić klasycznej kampanii wyborczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/CC/Wikipedia)

*Państwowa Komisja Wyborcza oświadczyła, że kandydaci w wyborach prezydenckich powinni powstrzymać się od klasycznych elementów kampanii wyborczej do czasu ogłoszenia daty wyborów. PKW zaznacza przy tym, że już dostrzega działania, które mają _ cechy kampanijne _. *

_ - W imię zasady równych szans oraz w imię dobrze pojętej kultury politycznej, zarówno osoby zamierzające uczestniczyć w wyborach, jak i podmioty promujące udział tych osób w wyborach, powinny przed zarządzeniem wyborów powstrzymać się od klasycznych elementów kampanii wyborczej na rzecz przyszłych kandydatów _ - podkreśliła PKW.

Zgodnie z ordynacją wyborczą kampania w wyborach prezydenckich rozpocznie się z dniem ogłoszenia daty wyborów przez marszałka Sejmu. W przypadku tegorocznych wyborów marszałek musi to ogłosić między 23 maja a 23 czerwca.
Komisja podkreśliła, że kampanię wyborczą mogą prowadzić wyłącznie komitety wyborcze, _ które we właściwym trybie zgłosiły kandydata na prezydenta _. Zaznaczyła też, że utworzenie komitetu wyborczego również możliwe jest dopiero po zarządzeniu wyborów.

_ - Państwowa Komisja Wyborcza dostrzega jednak prowadzenie - przez osoby mniej lub bardziej oficjalnie promowane przez różne środowiska lub partie polityczne, reprezentujące wszystkie strony sceny politycznej - takich działań, które co prawda ze względów formalnych nie mogą być uznane za kampanię wyborczą sensu stricte, poddaną wszelkim rygorom przepisów ordynacji, ale które mają wszelkie cechy działań kampanijnych _ - czytamy w oświadczeniu.

Jak wyjaśniła PKW, nie chodzi o takie działania, jak: propagowanie programów politycznych, krytykę programów innych partii, _ utrzymywanie naturalnej więzi z wyborcami _, ale _ o zachowania noszące cechy charakterystyczne dla klasycznej kampanii wyborczej _, wśród których PKW wymieniła: organizowanie spotkań i wystąpień określanych _ mianem mitingów wyborczych lub spotkań z kandydatami na prezydenta _, czy budowanie stron internetowych kandydatów na prezydenta.

W ocenie PKW, _ dość jasno rysuje się podział na działania wewnątrzpartyjne, odbywające się na zjazdach, kongresach i zebraniach partii, w tym na spotkaniach z członkami partii, którzy np. mają wypowiedzieć się w tzw. prawyborach, oraz na działania agitacyjne, skierowane do szerokiego kręgu odbiorców, w których krytykowani są inni potencjalni kandydaci na prezydenta _.

W swoim stanowisku PKW przypomniała partiom politycznym, że jeśli prowadzą działalność na rzecz osób zamierzających kandydować w wyborach prezydenckich, to finansowanie tej działalności podlega rygorom ustawy o partiach politycznych.

Politycy o decyzji PKW:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wybory prezydenckie 2010, kampania, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz