Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gruzja
24.12.2008 09:50

Partnerstwo strategiczne Waszyngtonu i Tbilisi

Amerykanie chcą wzmocnić Gruzję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Waszyngton potwierdził, że negocjuje z Gruzją _ umowę dwustronną _, mającą na celu wzmocnienie współpracy z Tbilisi.

_ - Stany Zjednoczone i Gruzja są w trakcie omawiania tekstu nowej umowy dwustronnej, która ustali główne zasady naszej zaawansowanej współpracy _ - poinformował w komunikacie amerykański Departament Stanu.

Administracja prezydenta USA George'a W. Busha, która w ciągu najbliższego miesiąca skończy urzędowanie, chce _ pomóc Gruzji w przeprowadzeniu reform bezpieczeństwa, demokratycznych i gospodarczych _. Porozumienie _ ma stanowić bodziec dla partnerstwa i pogłębić integrację euroatlantycką Gruzji _ - podkreślił resort spraw zagranicznych.

*ZOBACZ TAKŻE: *

O negocjacjach dotyczących _ partnerstwa strategicznego _ poinformował prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Gruzińska telewizja dodała, że Tbilisi wyśle do Waszyngtonu tekst porozumienia, które powinno zostać podpisane w ciągu kilku dni.

- _ Jesteśmy w fazie negocjowania porozumienia amerykańsko-gruzińskiego o partnerstwie strategicznym. To będzie całkowicie nowy etap w naszych stosunkach _ - oświadczył Saakaszwili.

Porozumienie strategiczne na linii Waszyngton-Tbilisi, podobne do porozumienia strategicznego podpisanego w zeszłym tygodniu przez USA i Ukrainę, grozi podsyceniem napięć z Rosją.

*ZOBACZ TAKŻE: *

Tagi: gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz