Notowania

dalajlama
12.02.2010 06:54

Pekin do Obamy: Odwołaj spotkanie z dalajlamą

Prezydent USA ma spotkać się z duchowym przywódcą Tybetańczyków 18 lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ahinsajain/CC/Flickr)

*Chiny wezwały Stany Zjednoczone aby _ niezwłocznie wycofały się _ z planów spotkania prezydenta Baracka Obamy z dalajlamą, przebywającym na wygnaniu przywódcą duchowym Tybetu - poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua. *

Odpowiednie oświadczenie w tej sprawie złożył rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu.

Jednak, według źródeł w Białym Domu, strona amerykańska nie zamierza zrezygnować z tego spotkania, które ma odbyć się 18 lutego.

_ - 18 lutego prezydent spotka się z Jego Świątobliwością Dalajlamą. Spotkanie będzie miało miejsce w Białym Domu. Dalajlama jest uznanym międzynarodowo przywódcą religijnym i rzecznikiem praw Tybetu i prezydent oczekuje zajmującego i konstruktywnego dialogu _ - powiedział rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Rośnie napięcie między USA i Chinami. Zobacz reportaż Russia Today (ang.):

Chiny ostrzegły niedawno Obamę, że spotkaniem z dalajlamą podważy zaufanie między Waszyngtonem a Pekinem, nadwerężone już przez ogłoszenie zamiarów sprzedaży Tajwanowi wartej ponad 6 mld dolarów amerykańskiej broni. Pekin określa dalajlamę jako _ niebezpiecznego separatystę _, a Tajwan uważa za swą zbuntowaną prowincję.

Dalajlama odwiedził USA w październiku ubiegłego roku, miesiąc przed wizytą Obamy w Pekinie. Amerykański prezydent był krytykowany wtedy przez część klasy politycznej za to, że się z nim nie spotkał.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Wysłannicy dalajlamy na rozmowach w Pekinie ]( http://news.money.pl/artykul/wyslannicy;dalajlamy;na;rozmowach;w;pekinie,222,0,581086.html )
Tagi: dalajlama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz