Notowania

arimr
23.08.2008 07:30

Piechociński: Korupcja w ARiMR musi być ukarana

Wiceprezes PSL jest zaskoczony akcją CBA i zatrzymaniami w rolniczej agencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Według wiceprezesa PSL Janusza Piechocińskiego zarzuty korupcyjne wobec pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to zdarzenie _ bolesne i smutne _. Podkreślił, że sprawa powinna być wyjaśniona, a sprawcy surowo ukarani.

_ - Mieliśmy w ARiMR zaskakującą akcję CBA. To jest bolesne i smutne, że w instytucjach publicznych doszło do korupcji lub są postawione zarzuty o korupcję. Sprawę trzeba wyjaśnić i winni powinni być nie tylko surowo ukarani, ale i napiętnowani _ - powiedział Piechociński w Polskim Radiu.

Zarzut łapownictwa czynnego postawiła warszawska prokuratura okręgowa dyrektorowi gabinetu prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosławowi G. Został on zatrzymany w środę przez CBA. Prokuratura poinformowała, że zatrzymanie G. ma związek ze śledztwem prowadzonym przez CBA (pod nadzorem prokuratury) i dotyczącym przekroczenia uprawnień przez osoby pełniące funkcje publiczne w związku z chęcią uzyskania korzyści majątkowej. Według śledczych sprawa jest rozwojowa.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na celowniku CBA ]( http://news.money.pl/artykul/agencja;restrukturyzacji;i;modernizacji;rolnictwa;na;celowniku;cba,225,0,363489.html )

Z kolei CBA poinformowało, że razem z Jarosławem G. biuro zatrzymało dwie osoby - Zbigniewa G. kierownika biura kontroli pomorskiego oddziału agencji i Gabriela J. przedstawiciela jednej z firm kontrolujących gospodarstwa rolne objęte dotacjami unijnymi. Oni także usłyszeli zarzuty korupcyjne.

Piątkowy newsweek.pl poinformował, że akcja CBA może mieć związek z nieprawidłowościami przy budowie zintegrowanego systemu informatycznego do zarządzania i kontroli w ARiMR, na którym oparte są główne działania Agencji - w tym przyjmowanie wniosków o unijne dopłaty i wypłacanie funduszy rolnikom. Według tygodnika w kręgu zainteresowań CBA ma też być Przemysław Litwiniuk - dotychczasowy szef gabinetu politycznego ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Miał on złożyć rezygnację z pełnionej funkcji tuż po zatrzymaniu G.

Według Piechocińskiego w przyszłym tygodniu głos w tej sprawie prawdopodobnie zabierze szef Ministerstwa Rolnictwa. Dodał, że Sawicki dopiero _ zapoznawszy się z materiałem, który już zebrało CBA, będzie mógł się ustosunkować do tych informacji _.

_ - Poczekajmy, CBA podjęło działania, być może będą postawione zarzuty natury prokuratorskiej i wtedy poznamy całość tej sprawy i będziemy mogli mówić o co poszło, a nie dyskutować z przymrużeniem oka o kawie czy czyś takim _ - mówił.

Tagi: arimr, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz