Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwszy krok do euro przed zmianą Konstytucji?

0
Podziel się

Donald Tusk debatował z klubami parlamentarnymi. Prezydent zlecił własną ekspertyzę.

Pierwszy krok do euro przed zmianą Konstytucji?
(PAP/Tomasz Gzell)
bDSfdFqZ

aktualizacja: 19:20

Rozpoczęły się konsultacje premieraDonalda Tuskaz przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie wprowadzenia w Polsce euro. SLD radzi: nie czekać na zmiany w Konstytucji. Prezydent tymczasem zlecił własną ekspertyzę.

W Kancelarii Premiera spotkali się:Zbigniew Chlebowskiz PO,Jarosław KaczyńskiiPrzemysław Gosiewskireprezentujący klub PiS,Grzegorz NapieralskiiWojciech Olejniczakz SLD orazStanisław Żelichowskiz PSL.

bDSfdFrb

Premier Tusk powiedział, że zależy mu na politycznym konsensusie i na zmianie konstytucji w sprawie wprowadzenia waluty europejskiej. Za jak najszybszym wprowadzeniem w Polsce euro opowiadają się Lewica, Platforma Obywatelska i PSL, lecz - żeby zmienić konstytucję konieczna jest zgoda Prawa i Sprawiedliwości.

SLD: Nie czekajmy na zmiany w Konstytucji

SLD zaproponowało, aby rząd - nie czekając na zmiany w Konstytucji - zdecydował o wejściu Polski do strefy ERM2 - czyli _ poczekalni _ przed wstąpieniem do strefy euro.

Wojciech Olejniczak podkreślił, że Donald Tusk powiedział, iż wstąpienie do ERM2 jest możliwe. Polityk lewicy dodał, że SLD jest przeciwne referendum, którego z kolei domaga się PiS. Lewica chce, by Polska weszła do ERM2 i poczekała ze zmianami w konstytucji do przyszłych wyborów parlamentarnych.

bDSfdFrh

PiS zdania nie zmienia. Chce referendum

Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe poprzeć zmiany w konstytucji, dotyczące wprowadzenia euro, ale pod warunkiem przeprowadzenia referendum.

Zdaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, powinno się ono odbyć razem z przyszłorocznymi wyborami do Europarlamentu. W swym oświadczeniu Kaczyński podkreślił, że cała odpowiedzialność za wstąpienie Polski do strefy euro w warunkach kryzysu będzie spoczywała na rządzie Donalda Tuska.

Szef Prawa i Sprawiedliwości dodał, że decyzję obecnych władz o przyjęciu europejskiej waluty uważa za merytorycznie nietrafną.

bDSfdFri

Prezydent pyta o zdanie ekspertów SGH

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki potwierdził, że powstaje ekspertyza dla prezydenta w sprawie wprowadzenia w Polsce euro. Przygotowują ją eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej.

- _ To jest opracowanie, które pokazuje jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań _ - powiedział Kownacki. Chodzi zarówno o wady i zalety wejścia Polski do strefy euro w roku 2012, jak i później.

- _ Jest to ekspertyza, opinia czterech naukowców na temat wprowadzenia euro w Polsce _ - dodał. Kownacki potwierdził, że opinię przygotowuje zespół czterech profesorów ze Szkoły Głównej Handlowej_ . - Ten raport nie jest skończony. Jak będzie czas, aby go opublikować, to go opublikujemy _ - zaznaczył.

bDSfdFrj

Pytany, czy w raporcie jest zawarta teza, że Polska może przystąpić do strefy euro nie wcześniej niż w 2013 r odpowiedział, że _ nie można tego potwierdzić _.

O raporcie dla prezydenta zawierającym wniosek, że Polska powinna wejść do strefy euro, ale będzie to mogła zrobić dopiero w 2013 r. poinformował serwis internetowy tvp.info. Według serwisu, opracowanie ma 53 strony i zawiera analizę sytuacji gospodarczej i ekonomicznej Polski.

bDSfdFrC
euro
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)