Notowania

służba zdrowia
15.12.2008 12:00

Pierwszy powiat w Polsce zbankrutuje?

Bez pomocy rządu powiat lubański będzie musiał przejąć długi szpitala.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Rząd zapowiada pomoc finansową dla tych samorządów, które zdecydują się przekształcić zadłużone publiczne szpitale w spółki

Starosta lubański Walery Czarnecki, apeluje jednak, by nie zapominać przy tym o tych powiatach, które swoje szpitale już przekształciły, a teraz nie mogą sobie poradzić z ich długami.

Jeżeli rządowa pomoc nie nadejdzie powiat lubański może być pierwszym, który zbankrutuje. 1 stycznia 2010 roku będzie musiał przejąć zobowiązania po zlikwidowanym szpitalu, które wynoszą ponad 36 milionów złotych. Powiat samodzielnie sobie z długami nie poradzi - poszpitalne zobowiązania to więcej niż jego całoroczny budżet.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ NFZ nie podniesie stawek dla szpitali ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nfz;nie;podniesie;stawek;dla;szpitali,20,0,408340.html )
* [ Mniej pieniędzy na zdrowie. NFZ zaciska pasa ]( http://news.money.pl/artykul/mniej;pieniedzy;na;zdrowie;nfz;zaciska;pasa,39,0,407591.html )
* [ Egzotyczny sojusz Dorna ws. służby zdrowia ]( http://news.money.pl/artykul/egzotyczny;sojusz;dorna;ws;sluzby;zdrowia,12,0,407308.html )

Tymczasem utraty płynności finansowej nie musi się już obawiać powiat kłodzki. Ministerstwo Finansów udzieli mu specjalnej pożyczki w wysokości 18 milionów złotych. To pierwsza taka pomoc dla samorządu w Polsce.

Decyzja już zapadła, a termin podpisania umowy ma być wyznaczony jeszcze dzisiaj. Powiat kłodzki starał się o pomoc rządowa po nieudanych próbach zdobycia kredytu bankowego. Samorząd jest zadłużony na 50 milionów złotych, a zapożyczał się głównie na ratowanie służby zdrowia.

Tagi: służba zdrowia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz