Notowania

wielka brytania
07.01.2009 09:30

Pierwszy w historii wywiad szefa MI5

Szef brytyjskiego kontrwywiadu spotkał się z dziennikarzami Guardiana i Daily Telegraph.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Szef brytyjskiego kontrwywiadu Jonathan Evans spotkał się oficjalnie z dziennikarzami gazet _ Guardian _ i _ Daily Telegraph _. *

Był to pierwszy w 100-letniej historii służby wywiad prasowy urzędującego szefa MI5.

Spotkanie było elementem _ kampanii otwartości _ MI5, ale mimo to nie we wszystkim było jawne.

Dziennikarze mogli podać, że wywiad został przeprowadzony w Thames House - siedzibie MI5, ale już nie, na którym piętrze, ani jaki jest rozkład budynku czy wygląd pokoju, w którym toczyła się rozmowa.

Jonathan Evans poinformował, że personel MI5 liczy nieco powyżej 3 tysięcy osób, z czego niemal połowa to kobiety. Przeciętna wieku to niespełna 40 lat. Osiem procent oficerów kontrwywiadu pochodzi z mniejszości etnicznych.

Najważniejszym zadaniem MI5 jest walka z terroryzmem islamskim, co nie jest proste, bowiem _ łatwiej jest zidentyfikować podejrzanych o terroryzm niż odradykalizować młodych muzułmanów _. Kolejnym trudnym zadaniem jest obrona kraju i obywateli przed cyber-atakami, przede wszystkim ze strony chińskich hackerów i cyber-dywersantów.

Szef brytyjskiego kontrwywiadu podkreślił, że współpraca z MI6 - służbą wywiadu działającą poza granicami kraju - oraz GCHQ - służbą wywiadu elektronicznego jest doskonała. Bronił też rządowego projektu ustawy o totalnym podsłuchu internetu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rosyjscy dyplomaci to szpiedzy ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rosyjscy;dyplomaci;to;szpiedzy,86,0,264022.html )
* [ Rosja: Były premier będzie szefem wywiadu ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rosja;byly;premier;bedzie;szefem;wywiadu,222,0,271070.html )
* [ Wielki Brat skontroluje rozmowy i e-maile ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/wielki;brat;skontroluje;rozmowy;i;e-maile,220,0,230108.html )
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz