Notowania

antoni macierewicz
08.11.2009 16:44

PiS chce, by TK badał unijne przepisy

Antoni Macierewicz chce, by Trybunał zbadał zgodność z konstytucją Traktatu Lizbońskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na początku tygodnia PiS przedstawi projekt zmian w konstytucji, który będzie zmierzał do tego, by Trybunał Konstytucyjny mógł badać zgodność z ustawą zasadniczą unijnego prawodawstwa m.in. dyrektyw i rozporządzeń.

Obecnie, zgodnie z art. 188 konstytucji, Trybunał Konstytucyjny orzeka m.in. w sprawach: zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją, zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi oraz zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe - z konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami.

PiS zaproponuje, aby do tego katalogu dopisać unijne dyrektywy i rozporządzenia.

W przyszłym tygodniu - jak wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do władz klubu - PiS ma przedstawić też projekt ustawy dającej parlamentowi nowe kompetencje związane z wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

Projekt PiS ma zakładać, że parlament będzie musiał w formie ustawy zaakceptować wszystkie stanowiska rządowe dotyczące zmiany treści traktatu, które w zasadniczy sposób dotyczą suwerenności naszego kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Traktat Lizboński wejdzie w życie w grudniu ]( http://news.money.pl/artykul/traktat;lizbonski;wejdzie;w;zycie;w;grudniu,124,0,552572.html )
* [ W. Brytania: Nie będzie referendum w sprawie Lizbony ]( http://news.money.pl/artykul/w;brytania;nie;bedzie;referendum;w;sprawie;lizbony,250,0,553466.html )

W związku z ratyfikacją Traktatu z Lizbony grupa posłów PiS zamierza złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie jego zgodności z konstytucją. Nie jest to jednak inicjatywa klubowa. Jej pomysłodawca, poseł PiSAntoni Macierewiczpowiedział, że wniosek trafi do TK po opublikowaniu traktatu w Dzienniku Ustaw.

Podobny wniosek do TK szykują senatorowie PiS. Także on trafi do Trybunału tuż po opublikowaniu traktatu w Dzienniku Ustaw.

| TRAKTA Z LIZBONY CORAZ BLIŻEJ |
| --- |
| Prezydent Czech Vaclav Klaus podpisał w miniony wtorek akt ratyfikacyjny Traktatu Lizbońskiego. Oznacza to, że Republika Czeska jako ostatnie z 27 państw unijnych zakończyła proces ratyfikacji tego dokumentu. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że Traktat może wejść w życie już w grudniu lub styczniu. |

Tagi: antoni macierewicz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz