Notowania

grabarczyk
06.07.2009 14:28

PiS chce głowy ministra Grabarczyka

Sytuacja w resorcie infrastruktury jest dramatyczna - uważa poseł Andrzej Adamczyk

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 15:30* Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek do Marszałka Sejmu o odwołanie ministra infrastrukturyCezarego Grabarczyka. Poinformował o tym poseł PiSMariusz Błaszczak.Wcześniej o takich planach informował Dziennik.*

Według Prawa i Sprawiedliwości, minister Grabarczyk nie realizuje obietnic wyborczych składanych przez PO, nie dba także o rozwój autostrad, budownictwa mieszkaniowego i Polskich Kolei Państwowych.

Poseł PiSKrzysztof Tchórzewskiuważa, że minister Grabarczyk podejmuje decyzje szkodliwe dla budżetu. Jego zdaniem, takim przykładem jest podpisana kilka dni temu umowa koncesyjna na budowę autostrady A2 Świecko- Nowy Tomyśl. Według posła Tchórzewskiego, może być ona niezgodna z prawem.

Natomiast poseł PiSAndrzej Adamczykzarzucił ministrowi Grabarczykowi opóźnianie realizacji programu budowy dróg krajowych _ Drogi Zaufania _.

dźwięk: PK, Money.pl

Poseł Adamczyk powiedział, że w zeszłym roku wykorzystano na budowę dróg 15 miliardów złotych z puli 21 miliardów złotych . W tym roku do końca maja na 32 miliardy złotych przeznaczonych na budowę dróg - wykorzystano tylko 4,5 miliarda złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Grabarczyk chwali się rekordem ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grabarczyk;chwali;sie;rekordem,121,0,487033.html )
* [ Płatna autostrada to usługa. Podlega reklamacjom ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/platna;autostrada;to;usluga;podlega;reklamacjom,140,0,453004.html )
* [ Ministerialne pułapki na A2. Zdążymy na Euro 2012? ]( http://news.money.pl/artykul/ministerialne;pulapki;na;a2;zdazymy;na;euro;2012,205,0,447181.html )

Grabarczyk odpiera zarzuty PiS

Jego zdaniem podpisana 29 czerwca umowa na budowę autostrady A2 na odcinku Świecko-Nowy Tomyśl, nie została zawarta w pośpiechu, przez co - jak sugeruje PiS - sprzyjała budującemu trasę konsorcjum kosztem budżetu państwa. Dodał, że będzie przekonywać opozycję, iż zarzut ten jest błędny, podczas sejmowej debaty nad wotum

Minister zaznaczył, że dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu ten odcinek A2 - odkładany dotąd przez 12 lat, również za rządu PiS - a także odcinek A1 z Nowych Marz do Torunia - teraz zaczną być budowane.

_ - 1 lipca pojawiła się gwarancja ministra finansów, dzięki której koncesjonariusz jeszcze przed wakacjami uzyska kredyty, które pozwolą na kontynuowanie plac budowlanych _ - dodał Grabarczyk, odnosząc się do odcinka z Nowych Marz do Torunia.

**Minister infrastruktury zapowiedział, że tegoroczne wydatki na inwestycje drogowe mogą wynieść ponad 20 mld złotych. Nie wykluczył jednak, że jest możliwość przekroczenia tej sumy. W ubiegłym roku na drogi zostało wydane blisko 14 mld złotych.

Grabarczyk odwiedził niektóre inwestycje drogowe realizowane w woj. śląskim, m.in. budowaną w ciągu drogi krajowej nr 46 z Opola do Częstochowy kosztem 186,7 mln zł północną obwodnicę Lublińca - o długości 5,6 kilometrów.

Raport Money.pl
*Budujemy 35 km autostrad rocznie. Za mało i za wolno * Od 1989 roku w Polsce powstało tylko 765 kilometrów nowych autostrad. Czytaj w Money.pl
Tagi: grabarczyk, infrastruktura, autostrada, drogi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz