Notowania

julia pitera
17.11.2008 18:22

PiS doniesie do prokuratury na Piterę

Chodzi o odmowę udostępnienia raportu o CBA posłom, którzy o to wnioskowali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

PiS zamierza zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez minister w Kancelarii PremieraJulię Piterę- powiedział PAP sekretarz generalny partii Jarosław Zieliński. Chodzi - jak wyjaśnił - o odmowę udostępnienia raportu o CBA posłom, którzy o to wnioskowali.

Zieliński poinformował, że kilkudziesięciu posłów PiS złożyło do Julii Pitery wnioski o udostępnienie raportu o CBA. _ Posłom z mocy ustawy przysługuje dostęp do informacji oznaczonych klauzulą tajne _ - podkreślił. _ Ale _ - jak dodał - _ minister Pitera odmówiła im bez uzasadnienia _.

Według polityka _ powstaje tu bardzo poważne pytanie, czy w ten sposób nie złamała prawa _. Jak zaznaczył, prawo umożliwia posłom dostęp do informacji oznaczonych klauzulą _ tajne _, a taką klauzulą opatrzony jest raport przygotowany przez Julię Piterę.

Zieliński podkreślił, że każdy poseł ma prawo domagać się dostępu do takiego dokumentu. _ _

_ - Jeśli minister mu tego odmawia, to łamie prawo _ - ocenił.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Pitera w sądzie. Podtrzymuje zarzuty wobec szefa CBA ]( http://news.money.pl/artykul/pitera;w;sadzie;podtrzymuje;zarzuty;wobec;szefa;cba,53,0,381749.html )
* [ "Kamiński może poznać raport. Ale później" ]( http://news.money.pl/artykul/kaminski;moze;poznac;raport;ale;pozniej,192,0,378560.html )
* [ Kłopotek doniósł na Piterę ]( http://news.money.pl/artykul/klopotek;doniosl;na;pitere,234,0,376042.html )
* [ Speckomisja ds. służb specjalnych zajmie się raportem Pitery ]( http://news.money.pl/artykul/speckomisja;ds;sluzb;specjalnych;zajmie;sie;raportem;pitery,77,0,374093.html )
* [ Telewizja ujawniła dane z raportu Pitery ]( http://news.money.pl/artykul/telewizja;ujawnila;dane;z;raportu;pitery,185,0,373177.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Materiał dotyczący działalności CBA Pitera przekazała premierowi w grudniu 2007. Status dokumentu i jego tajność budzą spory. W lutym Pitera tłumaczyła, że raport jest jedynie notatką powstałą w formie elektronicznej, nie ma podpisu ani tytułu, nie posiada też oznaczeń kancelaryjnych. W kwietniu mówiła, że raport jest oficjalnym dokumentem opatrzonym klauzulą _ tajne _ i przechowywanym w kancelarii tajnej.

W lipcu sąd uznał skargę obywatela, któremu Kancelaria Premiera odmówiła wglądu w raport o CBA. Sąd orzekł, że Kancelaria ma ponownie rozpatrzyć wniosek o udostępnienie raportu w ramach dostępu do informacji publicznej.

Z raportem zapoznali się członkowie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych; trafił on także do komisji śledczej ds. domniemanych nacisków na śledztwa dotyczące polityków i mediów.

Zieliński, który jest członkiem speckomisji, mówił w październiku, że raport jest dokumentem _ o wpisanej a priori tezie _. W poniedziałek poseł powtórzył, że są wątpliwości, czy Julia Pitera, odpowiedzialna w Kancelarii Premiera za walkę z korupcją, miała uprawnienia do zajmowania się oceną działalności CBA.

_ - Ja myślę, że posłowie nie tym się teraz zajmują, tylko tym, że odmówiła dostępu do raportu posłom, podczas gdy miała obowiązek im go udostępnić _ - podkreślił jednak Zieliński.

O tym, że posłowie PiS chcą zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez Julię Piterę poinformował w poniedziałek po południu portal tvp.info. Jak pisze portal, _ zdaniem posłów PiS, Pitera mogła przekroczyć swoje uprawnienia pisząc tajny raport o działalności CBA _.

Tagi: julia pitera, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz