Notowania

PiS
26.02.2010 15:39

PiS krytykuje przygotowania do Euro2012

Według posłów wiele inwestycji nie jest prowadzonych dobrze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Klearchos Kapoutsis/CC/Flickr)

PiS krytycznie ocenia przygotowania do mistrzostw Euro 2012. Według posłów tej partii wiele inwestycji, w tym Stadion Narodowy, nie jest prowadzonych w odpowiedni sposób.

Rzecznik klubu PiS, szef stołecznych struktur partii Mariusz Błaszczak poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że radni PiS złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady Warszawy ws. przygotowań miasta do organizacji Euro 2012.

_ - Będą zadawali pytania pani Hannie Gronkiewicz-Waltz, dotyczące braku budowy infrastruktury okołostadionowej _ - powiedział Błaszczak.

Minister sportu w rządzie PiS Elżbieta Jakubiak stwierdziła, że Stadion Narodowy będzie miał jedynie część sportową, bez części komercyjnej. _ Tego, co utrzymuje stadion nie będzie _ - powiedziała.

_ Gazeta Wyborcza _ opublikowała w piątek artykuł _ Diabli biorą Stadion City _, w którym napisano m.in. że z wielkich planów cywilizacyjnych wiązanych z organizacją Euro 2012, zostaje już tylko to, co niezbędne, by zorganizować mistrzostwa. Według _ GW _, po mistrzostwach pozostanie problem - Stadion Narodowy za 1,6 mld zł, na utrzymanie którego Polacy będą łożyć kilkadziesiąt milionów zł rocznie.

_ GW _ zacytowała Michała Borowskiego, inicjatora konkursu na Stadion Narodowy i do lipca 2008 r. szefa Narodowego Centrum Sportu, który podkreślił, że _ stadion miał być żyjącym 24 godziny centralnym obiektem całego założenia, na które składać się miały m.in. hala widowiskowa, hotele, centrum handlowe, biura _.

Borowski przypomniał też, że aby koszty utrzymania stadionu zminimalizować, w koronie zaprojektowano prawie 40 tys. mkw. powierzchni: dla Ministerstwa Sportu, PZPN, muzeum sportu, klubu kibica, centrum konferencyjnego, restauracji itd. Borowski stwierdził jednak, że _ niestety, nie dokończono projektu; powstanie tylko stan surowy za jakieś 250 mln zł, a operator tych powierzchni wciąż nie jest znany _.

Jakubiak wytknęła też zaniedbania, do których - jej zdaniem - dopuściła spółka Pl.2012, która nadzoruje przygotowania Polski do mistrzostw. _ Spółka nie panuje nad przygotowaniami. Z setek projektów, które były opisywane jako projekty Euro 2012 nie realizowanych jest większość _ - oceniła Jakubiak.

Podała przykłady dworców kolejowych w Warszawie i drogi łączącej Wrocław z Poznaniem, które - jak stwierdziła - nie zostaną przebudowane na mistrzostwa. _ To są zaniedbania nie do odrobienia _ - powiedziała b. minister sportu.

Posłanka PiS dodała, że Polska nie rozpoczęła negocjacji na temat pieniędzy, które nasz kraj mógłby otrzymać z tytułu organizacji mistrzostw. _ UEFA, używając marki Polska i Ukraina, powinna liczyć się z tym, że część pieniędzy z tego wielkiego show wpłynie do gospodarzy tego turnieju _ - argumentowała.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Wrocław ma nowego wykonawcę stadionu** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wroclaw;ma;nowego;wykonawce;stadionu,102,0,578150.html )
* [ Finał Euro 2012 w Kijowie, otwarcie u nas ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/final;euro;2012;w;kijowie;otwarcie;u;nas,82,0,566354.html )
* [ UEFA zdecydowała: Finał Euro nie dla Polski ]( http://news.money.pl/artykul/uefa;zdecydowala;final;euro;nie;dla;polski,144,0,566160.html )
* [ Pekao kredytuje budowę Stadionu Narodowego ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pekao;kredytuje;budowe;stadionu;narodowego,35,0,544803.html )
Tagi: PiS, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz