Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS: Pitera i Berek przed komisję hazardową

0
Podziel się:

Kempa i Wassermann domagają się też bilingów Kapicy, Nowaka i Szejnfelda

PiS: Pitera i Berek przed komisję hazardową
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*Wezwanie przed hazardową komisję śledczą pełnomocnika rządu do walki z korupcjąJulii Piteryoraz szefa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka przewidują wnioski złożone przez przedstawicieli PiS w komisji. Domagają się też zabezpieczenia billingów byłego ministra w Kancelarii PremieraSławomira Nowaka, wiceministra finansów Jacka Kapicy oraz byłego wiceministra gospodarkiAdama Szejnfelda. *
Przedstawiając wniosek o wezwanie przed komisję Julii Pitery, Kempa tłumaczyła, że 21 października 2008 r. przewodniczący rady programowo-konsultacyjnej magazynu branży hazardowej _ Interplay _ Eugeniusz Wiech skierował do Pitery pismo, w którym informował ją o licznych nieprawidłowościach związanych z pracami nad nowelizacją ustawy hazardowej. Wiech zwrócił się do Pitery o ocenę prac nad tym projektem. Kempa dodała, że to pismo było tematem korespondencji między Piterą a wiceministrem finansów Jackiem Kapicą.

Posłanka PiS złożyła również wniosek o wystąpienie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o przedstawienie komisji dokumentów w związku z pismem Wiecha do Pitery. Kempa uważa też, że komisja powinna otrzymać z KPRM dokumenty związane z wystąpieniem Pitery z 27 lipca 2009 r. do ministra finansów ws. działalności zakładów bukmacherskich, kasyn, gier oraz ich reklamy.

O aferze hazardowej czytaj w Money.pl
Kempa chce również, by komisja wystąpiła o zabezpieczenie billingów rozmów byłego ministra w kancelarii premiera Sławomira Nowaka. Jak tłumaczyła, według kalendarium prac nad zmianami w ustawie hazardowej, które dotarło do komisji, Nowak pośredniczył w przekazywaniu premierowi notatki w sprawie zmian w ustawie hazardowej sporządzonej przez wiceministra finansów Jacka Kapicę. Ponadto, jak mówiła, w sierpniu 2008 r. w KPRM odbyło się spotkanie z udziałem Kapicy, Nowaka, ministraMichała Boniegoi ówczesnego szefa Komitetu Stałego Rady MinistrówZbigniewa Derdziukapoświęcone analizie notatki Kapicy.

Z koleiZbigniew Wassermannzłożył wniosek o wystąpienie do kancelarii premiera o zabezpieczenie stenogramów dokumentujących posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów od 2007 r. Komitet - jak mówił - zajmował się projektami nowelizacji ustawy hazardowej.

Poseł chce również, by przed komisję został wezwany szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek. Według Wassermanna Berek miałby mówić o przebiegu procesu legislacyjnego w odniesieniu do nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

Kolejny wniosek Wassermanna dotyczył zabezpieczenia billingów wiceministra finansów Jacka Kapicy. Poseł argumentował m.in., że z opublikowanych przez media stenogramów rozmów byłego szefa klubu POZbigniewa Chlebowskiegoz biznesmenem Ryszardem Sobiesiakiem wynika, że polityk PO poinformował biznesmena, że zamierza rozmawiać z Kapicą _ w jego sprawie _.

Poseł PiS złożył również wniosek o wezwanie przed komisję Zbigniew Benbenka _ na okoliczność działań branży hazardowej, w tym działań lobbingowych _ w sprawie zmian w ustawie hazardowej oraz jego kontaktów ze Zbigniewem Chlebowskim. Wassermann powiedział, że Benbenek powinien stanąć przed komisją ze względu na jego _ rolę i znaczenie _ na rynku hazardowym.

Ponadto poseł PiS chce zabezpieczenia billingów rozmów byłego wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda. Jak argumentował, przemawia za tym m.in. notatka wiceministra Kapicy, który stwierdził, że w trakcie procesu legislacyjnego nad nowelizacją ustawy hazardowej wiele uwag do projektu wnosił - w imieniu ministra gospodarki - właśnie Szejnfeld. Wassermann dodał, że chodziło m.in. o usunięcie dopłat do gier.

Podczas środowego posiedzenia posłowie przyjęli wniosek posła POJarosława Urbaniakao wystąpienie do szefa ABW o odtajnienie pisma szefa ABW z 15 czerwca 2007 roku. Chodzi o dokument, który m.in. był tematem przesłuchania w trybie tajnym przez komisję hazardową Zbigniewa Wassermanna.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)