Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS rozwiązuje, Platforma krytykuje

0
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość złożyło do laski marszałkowskiej wniosek o samorozwiązanie Sejmu. W zamian za poparcie Platformy Obywatelskiej jest nawet w stanie zgodzić się na zmianę ordynacji wyborczej. Szef PO Donald Tusk wyklucza jednak takie rozwiązanie.

PiS rozwiązuje, Platforma krytykuje
(PAP/Tomasz Gzell)

*Prawo i Sprawiedliwość złożyło do laski marszałkowskiej wniosek o samorozwiązanie Sejmu. W zamian za poparcie Platformy Obywatelskiej jest nawet w stanie zgodzić się na zmianę ordynacji wyborczej. Szef PO Donald Tusk wyklucza jednak takie rozwiązanie. *

Dyskusja nad uchwałą miałby odbyć się na następnym posiedzeniu Sejmu w dniach 4-7 kwietnia. Wieczorem posłowie zdecydują czy jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu chcą pracować nad projektem mieszanej ordynacji wyborczej.

Przemysław Gosiewski podkreślił, że ordynacja mieszana jest zgodna z obowiązującą konstytucją i można pośpieszyć się z pracami nad jej wprowadzeniem, ale to zależy od dobrej woli Platformy.

„Jeśli dwa największe ugrupowania, mające razem 287 posłów, będą chciały współpracować nad nową ordynacją wyborczą, to wybory będzie można przeprowadzić już w maju” – powiedział. „Chyba, że Platforma po to zgłasza różne apele, bo boi się wyborów” – dodał.

Donald Tusk ripostuje, że PO żadnych wyborów się nie boi, jednak termin majowy jest absolutnie niemożliwy i wykluczony. Nie chciał jednak komentować zarzutów PiS.

Gosiewski na pytanie czy w przypadku, w którym Platforma Obywatelska nie poprze majowego terminu wyborów, to PiS wycofa projekt mieszanej ordynacji wyborczej, powiedział: „jeśli PO zagłosuje przeciwko wprowadzeniu do porządku obrad tego projektu, to sama sobie wystawi cenzurkę”.

Naciskany przez dziennikarzy, czy PiS jest generalnie za ordynacją mieszaną powiedział: „taki punkt widzenia jest nam bliski”.

Według Przemysława Gosiewskiego, decyzja o samorozwiązaniu Sejmu byłaby najlepszym rozwiązaniem dla polskiej demokracji, ponieważ w ostatnich wyborach Polacy nie rozstrzygnęli definitywnie za którą koncepcją Polski się opowiadają, czy za Polską solidarną reprezentowaną przez PiS, czy za liberalną, którą forsuje PO.

Najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem posłowie zajmą się także projektem ustawy PiS, wprowadzającej ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu. Przewiduje ona, że w okręgach jednomandatowych wybranych zostanie tylko połowa posłów. Druga połowa ma pochodzić z list partyjnych.

Również dzisiaj w Sejmie odbywa się debata nad prezydenckimi projektami ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne i powołaniu osobnych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Projekty przewidują, że WSI zostaną zlikwidowane 30 czerwca tego roku, a od 1 lipca w ich miejsce działać będzie Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). Nowe służby mają być częścią Sił Zbrojnych RP, podlegać szefowi MON, ale ponadto ich prace ma koordynować minister-koordynator służb specjalnych. Obie nowe służby mają być centralnymi organami administracji rządowej. Można w nich będzie zatrudniać cywilnych pracowników.

Także dzisiaj w Sejmie ma się odbyć ponowne głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Dziecka. Będzie to trzecie podejście. Wcześniej żadna z kandydatek nie otrzymała poparcia ponad połowy posłów.

wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)