Notowania

tarcza
15.02.2009 16:05

PiS: Tarcza potrzebna. SLD: Nie ma problemu

Czy USA poważnie rozpatrują wstrzymanie budowy tarczy w Polsce?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła, że Stany Zjednoczone są gotowe ponownie rozważyć kwestię lokalizacji w Polsce i w Czechach tarczy antyrakietowej.

Wypowiedź Clinton odbiła się szerokim echem w Polsce. Politycy komentują doniesienia o możliwym wstrzymaniu projektu tarczy antyrakietowej.

- _ Lokalizacja tarczy antyrakietowaj w Polsce jest elementem budowy naszego bezpieczeństwa _ - uważa poseł PiSJoachim Brudziński.

Prawo i Sprawiedliwość liczy na to, że rządDonalda Tuskai minister spraw zagranicznychRadosław Sikorskidołożą wszelkich starań, żeby przekonać administrację prezydenta USA Baracka Obamy o potrzebie kontynuacji działań.

Joachim Brudziński zwraca uwagę na to, że formalnie działania już zostały rozpoczęte. Dodał, że połączenie infrastrukturalne naszego systemu obronnego z systemem największego demokratycznego mocarstwa jest w przekonaniu Prawa i Sprawiedliwości polską racja stanu.

Wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdzińskiz SLD uważa, że w tej chwili nie ma żadnego porozumienia strategicznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Dlatego nie ma żadnego zwrotu w sprawie tarczy w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Tarcza denerwuje Rosję. Bo łamie zasady ]( http://news.money.pl/artykul/tarcza;denerwuje;rosje;bo;lamie;zasady,11,0,407307.html )

Polityk lewicy dodał, że z pierwszych reakcji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa wynika, iż tamtejsza administracja nie chce łączenia kwestii tarczy antyrakietowej z problemem irańskim. W tej chwili nie ma więc rosyjsko-amerykańskiego porozumienia ani problemu, czy powstanie, czy też nie tarcza antyrakietowa.

Stany Zjednoczone uzasadniają konieczność budowy tarczy antyrakietowej zagrożeniem ze strony Iranu. Projekt instalacji tarczy w Europie jest powodem sporów między Waszyngtonem a Moskwą.

Tagi: tarcza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz