Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pis
03.11.2007 07:48

PiS zrobiło badania, ale je zignorowało

Stratedzy PiS zrobili wiele, by zignorować oczekiwania elektoratu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Partia Jarosława Kaczyńskiego zamówiła badania tuż przed skróceniem kadencji Sejmu w jednej z największych pracowni badań opinii. Wniosek z ich lektury jest zaskakujący: stratedzy PiS zrobili wiele, by zignorować oczekiwania elektoratu.

Respondenci odpowiadali w sumie na 36 pytań dotyczących wad i zalet konkretnych partii politycznych, powodów, dla których są zadowoleni lub niezadowoleni z rządów PiS, premiera Jarosława Kaczyńskiego czy prezydenta. Pytano ich także o oczekiwania wobec następnego rządu. W odpowiedzi niewielu badanych wskazało walkę z korupcją i przestępczością. A cała późniejsza kampania wyborcza PiS zbudowana została właśnie wokół tej sprawy - pisze "Dziennik".

Przygniatająca większość badanych podkreśliła konieczność walki z bezrobociem, zapewnienia lepszych warunków życia i poprawy w służbie zdrowia. "Takich haseł w naszej kampanii w ogóle nie było" - zwraca uwagę członek władz PiS. Jest to tym dziwniejsze, że takie oczekiwania wobec przyszłego rządu mieli także wyborcy deklarujący się jako "elektorat PiS" i "potencjalny elektorat PiS". Oni też wskazali na konieczność przeciwdziałania bezrobociu i uzdrowienia życia politycznego. Tylko niewielka część potencjalnych wyborców PiS za główny problem uznała korupcję.

Czym swoją niechęć do PiS tłumaczyli wyborcy niezadowoleni z tej partii? Głównie niewywiązaniem się PiS z obietnic wyborczych i kłótliwością liderów. Bardzo źle, także przez wyborców PiS, został oceniony styl sprawowania władzy i uprawiania polityki przez Jarosława Kaczyńskiego.

Jednak mimo takich wyników kampania PiS była nastawiona na konfrontację.

Politycy PiS, którzy w rozmowach z "Dziennikiem" oceniali kampanię swojej partii, nigdy nie widzieli badań, do jakich dotarliśmy. Są zaskoczeni, że partia ewidentnie nie skorzystała z zamówionych sondaży. "To kolejny punkt, który musi być wyjaśniony" - mówi członek Komitetu Politycznego PiS. Dodaje, że to gremium w czasie kampanii spotkało się zaledwie raz. "A komitet powinien na bieżąco koordynować politykę partii" - twierdzi nasz rozmówca.

Członkowie władz partii domagają się rozliczenia Adama Bielana i Michała Kamińskiego. Wczoraj nie odbierali od nas telefonów. Obu spin doktorów broni Jarosław Kaczyński. Jak się dowiedzieliśmy, na środowym Komitecie Politycznym miał paść wniosek o odsunięcie ich od kreowania polityki PiS. Posiedzenie zostało jednak odwołane.

Tagi: pis, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, wybory
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz