Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS zyskuje na kryzysie. Dwie partie w Sejmie?

0
Podziel się:

W sondażach spada poparcie dla Platformy Obywatelskiej.

PiS zyskuje na kryzysie. Dwie partie w Sejmie?
(PAP/Bartosz Bator)
bETxFeOd

Spada poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Według najnowszego badania na partięDonalda Tuskachce głosować 51 ankietowanych.

To o siedem procent mniej niż dwa tygodnie wcześniej.

Na drugi miejscu w sondażu _ Gazety Wyborczej _ plasuje się Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 29 procent pytanych. PartiaJarosława Kaczyńskiegoodnotowała 5 procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego badania.

bETxFeOf

Gazeta uważa, że powodem takiej tendencji może być sytuacja na światowych rynkach finansowych. Z czołówek mediów nie schodzi temat kryzysu finansowego, na którym próbuje zyskać PiS. Proponuje Platformie rozmowę o finansach, przekonuje, że Polska ma się czego obawiać, a Jarosław Kaczyński chce spotkać się w tej sprawie z premierem.

Na trzecie miejsce w sondażu awansowało Polskie Stronnictwo Ludowe. 7 procent to najlepszy wynik ludowców w badaniu _ Gazety _ od kwietnia. SLD, podobnie jak przed dwoma tygodniami, ma 6 procent poparcia.

Pod 5-procentowym progiem wyborczym są LPR i Samoobrona oraz UPR.

bETxFeOl

| Badanie w dniach 3 - 5 listopada na zlecenie _ Gazety Wyborczej _ przeprowadził PBS DGA na reprezentatywnej grupie 1065 osób. |
| --- |

Tymczasem z sondażu _ Rzeczpospolitej wynika, że ddyby wybory odbyły się w na początku października w Sejmie znalazłyby się tylko Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. _

_ Na partię Donalda Tuska chce głosować 39 procent ankietowanych, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na głos co piątego Polaka. Poparcie dla dwóch partii zmieniło się przez ostatnie dwa tygodnie nieznacznie. PO straciła 1 procent, PiS natomiast 2 punkty poparcia. _

Rzeczpospolita" pisze, że może to być wynik pogorszenia się społecznych nastrojów. W tym czasie wszystkie serwisy informacyjne podawały wiadomości o kryzysie finansowym w Stanach Zjednoczonych, który zaczął przenosić się do Europy.

bETxFeOm

Zdanie gazety, zaniepokojenie sytuacją gospodarczą mogło sprawić, że Polacy odsunęli się od niewielkich partii. Zarówno SLD jak i PSL nie znalazłyby się bowiem w parlamencie.

_ Rzeczpospolita _ zauważa, że 21 procent ankietowanych mimo tego, że chce deklaruje chęć uczestnictwa w wyborach, nie wie na kogo odda swój głos. Zdaniem gazety, gdyby przy urnie część z nich zdecydowała się poprzeć lewicę lub ludowców, to obie partie znalazłyby się jednak w Sejmie.

| Sondaż w dniach 2-6 października na zlecenie _ Rzeczpospolitej _ przeprowadziła firma GFK Polonia na reprezentatywnej grupie 972 Polaków. |
| --- |

bETxFeOG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)