Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pitera w sądzie. Podtrzymuje zarzuty wobec szefa CBA

0
Podziel się:

Julia Pitera odmówiła odpowiadania na pytania sądu.

Pitera w sądzie. Podtrzymuje zarzuty wobec szefa CBA
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Julia Piterapodtrzymuje swe zarzuty o _ nielegalne uwikłanie polityczne CBA _ za rządów PiS. Pozwana za takie słowa przez szefa BiuraMariusza Kamińskiego, minister odmówiła w sądzie odpowiadania na pytania jego, jak i sądu. _ To niesłychana arogancja _ - komentuje sam Kamiński.

W toczącym się od lutego przed Sądem Okręgowym w Warszawie procesie cywilnym Kamiński - dotknięty słowami minister w kancelarii premieraDonalda Tuskao _ nielegalnych działaniach _ Biura - żąda od niej przeprosin i wpłaty 50 tys. zł na cel społeczny.

Pitera, która wnosi o oddalenie pozwu, zapowiedziała, że wystąpi do sądu o uzyskanie _ dokumentów, o których istnieniu wie, choć nie są w jej dyspozycji _. 17 grudnia będą zeznawać jej świadkowie: b. szef MSWiA w rządzie PiSJanusz Kaczmareki członek speckomisji Janusz Zemke(Lewica) - na _ okoliczność prawdziwości jej słów _.

Szef CBA kwestionuje wypowiedzi medialne Pitery o jej podsłuchiwaniu, opóźnianiu przez CBA z powodów politycznych zatrzymania b. ministra sportu Tomasza Lipca oraz o niezgodnych z prawem działaniach CBA w aferze gruntowej i w sprawie b. posłanki POBeaty Sawickiej. W grudniu 2007 r. Kamiński w liście do premiera Donalda Tuska zaprzeczał, by CBA działało niezgodnie z prawem. Pozwał wtedy Piterę, a także złożył przeciwko niej prywatny akt oskarżenia. Pitera uważa, że ma dowody na nielegalne działania i nie chce mówić o ugodzie.

Pitera zeznała, że w wywiadach dla _ Polityki _ i w programie _ Forum _ TVP mówiła _ o przynajmniej dwóch przypadkach niezgodnego z prawem wyraźnie politycznego działania CBA _. Powołała się na sprawę Lipca (co do której sejmowa komisja śledcza ds. nacisków ma - jak powiedziała _ dowody na prawdziwość tych podejrzeń) _oraz Sawickiej (Pitera przypomniała, że legalność tej akcji CBA bada poznańska prokuratura).

_ _Pitera dodała, że rożne nieprawidłowości CBA są dziś w sumie przedmiotem dziesięciu śledztw prokuratur w całej Polsce. Wniosła, by sąd wystąpił o informacje wobec ośmiu z nich.

Mówiąc o podsłuchiwaniu jej samej, oparła się na tym,_ że _niektórzy politycy PiS publicznie powoływali się na fakty, o których nie mogli się dowiedzieć w inny sposób, jak od służb podsłuchujących rozmowy telefoniczne. Podkreśliła, że nie precyzowała, by to właśnie CBA ją podsłuchiwało. _ - Pozew traktuję zatem jako odezwanie się nożyc po uderzeniu w stół _ - dodała.

Powiedziała też, że zarzuty nadużyć odnosiły się do całego _ niedemokratycznego układu _ za rządów PiS. _ Chodziło o zbiorowe, niewłaściwe, a w licznych przypadkach bezprawne, postępowanie całego obozu rządzącego _ - oświadczyła. _ Moralnie i politycznie możemy mówić o, w pewnym sensie zbiorowej, odpowiedzialności +grupy trzymającej władzę+; powód był bez wątpienia jej członkiem _ - mówiła Pitera. _ Dlatego mógł być objęty moją krytyką, realizowaną w najlepiej pojętym interesie kraju _ - dodała.

Po wygłoszeniu swego oświadczenia Pitera odmówiła, _ na obecnym etapie procesu _, odpowiedzi na pytania strony powodowej i sądu. _ Sąd po raz pierwszy spotyka się z takim podejściem _ - powiedziała sędzia Małgorzata Kuracka. Podyktowała też do protokołu, że pozwana _ bez zezwolenia sądu zajęła swoje miejsce _ (zeznając, stała na miejscu dla świadków pośrodku sali sądu).

Reprezentujący Piterę mec. Jerzy Naumann tłumaczył, że _ sposób realizowania obrony _ zależy od pozwanej, która nie ma w ogóle obowiązku stawiać się w sądzie. Dodał, że sąd nie pouczył pozwanej, iż nie może ona siadać bez zezwolenia.

Pełnomocnicy powoda oświadczyli, że skoro pozwana stawiła się, to nie powinna odmawiać odpowiedzi na pytania sądu - choć zarazem przyznali, że sąd nie ma sposobu na _ zdyscyplinowanie pozwanej _.

Kamiński, który chciał zadawać Piterze pytania, powiedział PAP, że _ mieliśmy do czynienia z pokazem niesłychanej arogancji przed sądem i myślę, że sąd weźmie to pod uwagę _. Dodał, że jej zeznania to _ kompletny absurd _.

Szef CBA oświadczył, że wciąż czeka na decyzję premiera na dostęp do tajnego raportu Pitery nt. CBA (Tusk mówił, że Kamiński powinien mieć możliwość zapoznania się z raportem). Pitera odmówiła sądowi odpowiedzi na pytanie, dlaczego raport utajniono, powołując się na ustawę o ochronie informacji niejawnych.

_ _

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)