Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Platforma górą w prawyborach do PE

0
Podziel się:

Głosowali mieszkańcy Wrześni i Opoczna. Frekwencja nikła.

Platforma górą w prawyborach do PE
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEsmCTqZ

**

**

bEsmCTrb

Platforma Obywatelska wygrała prawybory we Wrześni (Wielkopolska) i Opocznie (Łódzkie) przed przyszłotygodniowym głosowaniem do Parlamentu Europejskiego. Kolejne miejsca zajęły SLD i komitetem nr 10 (PiS - PAP) - poinformował burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny.

W prawyborach udział wzięło w sumie 3 tys. 669 osób, co dało bardzo słabą frekwencję *na poziomie *5,72 proc.

POSŁUCHAJ WYBORCÓW:

Według wyników pochodzących z komisji wyborczych we Wrześni i Opocznie łącznie, najwięcej głosów otrzymała Platforma Obywatelska, na drugim miejscu miejscu jest SLD, następnie PiS. Komitet mimo, że oficjalnie nie uczestniczył w wyborach w Opocznie, był jednak uwzględniony wśród partii, na które wyborcy mogli oddać swój głos. Próg wyborczy przekroczył także komitet PSL.

bEsmCTrh

Reszta partii: Samoobrona, Prawica Rzeczypospolitej, Centrolewica, UPR, Polska Partia Pracy i Libertas nie przekroczyły progu wyborczego.

Wyniki prawyborów do Parlamentu Europejskiego we Wrześni i Opocznie
Komitet wyborczy Wynik (w proc.)
Platforma Obywatelska 37,80
Sojusz Lewicy Demokratycznej 17,74
Prawo i Sprawiedliwość 14,15
Polskie Stronnictwo Ludowe 10,13
Próg wyborczy 5 proc.
Samoobrona 4,41
Prawica Rzeczpospolitej 4,11
Centrolewica 3,86
Unia Polityki Realnej 2,94
Polska Partia Pracy 2,72
Libertas 2,14

Wcześniej debatowano

Jak podkreśliłAndrzej Grzybz PSL, najważniejszymi sprawami, którymi powinni zająć się europosłowie nowej kadencji, są solidarna polityka energetyczna i zwalczanie kryzysu ekonomicznego.Andrzej Lepperprzyznał, że Samoobrona od zawsze była za uczestnictwem Polski w UE, należy jednak renegocjować warunki tego uczestnictwa.

Marek Siwiec (SLD-UP) zaapelował, by wyborcy nie głosowali na te ugrupowania, które pięć lat temu straszyły Polaków Unią Europejską.Dariusz Rosati(Porozumienia dla Przyszłości - CentroLewica; SdPl+PD+Zieloni 2004) dodał, że do PE Polacy powinni wysłać osoby, których później nie będą się wstydzić. Zaznaczył, że PE ma coraz większy wpływ na decyzje dotyczące Polaków, dlatego powinni oni wybierać kompetentnych kandydatów.

bEsmCTri

Witold Tomczak z Prawicy Rzeczypospolitej ostrzegł, że jeżeli Traktat Lizboński zostanie przyjęty, oznaczać to będzie likwidację państwa polskiego. Filip Kaczmarek z PO powiedział, że zadaniem dla polskich europarlamentarzystów będą starania, by Polska jak najdłużej otrzymywała z UE więcej pieniędzy niż wpłacała do unijnej kasy.

|

| *Polscy europosłowie będą kosztować ponad 44 mln euro * Utrzymanie tylko polskich europosłów w mijającej kadencji kosztowało 30 mln euro. Po wyborach 7 czerwca kwota ta wzrośnie o ponad 14 mln euro - szacuje Money.pl. |

bEsmCTrj

Libertas i PiS nie wystartowały

W debacie nie uczestniczyli przedstawiciele Libertas i Prawa i Sprawiedliwości. Burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny powiedział, że jest zdziwiony nieobecnością tego ostatniego ugrupowania na imprezie. Jak stwierdził, do tej pory politycy tej partii zapewniali, że pojawią się w prawyborach.

Powody, dla których PiS nie wziął udziału w prawyborach we Wrześni, wyjaśnił PAP rzecznik sztabu wyborczego PiSMariusz Błaszczak. _ Uważamy, że takie prawybory nie są reprezentatywne _ - powiedział.

_ - To raczej zabawa, dobra zabawa dla mieszkańców Wrześni, czego nie kwestionujemy. Nie są one reprezentatywne ani dla wyborów, ani dla całej kampanii wyborczej. My przyjęliśmy inne priorytety w kampanii _- dodał.

bEsmCTrk

PiS jest także nieobecne na prawyborach w Opocznie. Ugrupowanie to nie brało udziału również w prawyborach we Wrześni w 2007 roku.

bEsmCTrC
eurowybory
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)