Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Platforma prowadzi w eurosondażach. PiS drugi

0
Podziel się:

CBOS sprawdził, na kogo dziś poparliby Polacy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Platforma prowadzi w eurosondażach. PiS drugi
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

CBOS sprawdził, na kogo dziś poparliby Polacy w wyborach do PE. Do urn chce iść 39 procent Polaków.

Udział w czerwcowych eurowyborach deklaruje taki sam odsetek ankietowanych jak w lutym. 29 proc. badanych (1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim badaniu) oświadczyło, że na pewno nie pójdzie zagłosować. Z kolei 32 procent, tyle samo co w lutym, jeszcze nie wiedziało czy weźmie udział w głosowaniu.

Wśród zdeklarowanych uczestników wyborów, 40 proc. poparłoby kandydatów rekomendowanych przez PO, a 17 proc. zagłosowałoby na kandydatów PiS. Na kandydatów SLD i UP oddałoby swój głos 10 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali, że z pewnością wezmą udział w wyborach do PE; z kolei na 5 proc. głosów mogliby liczyć kandydaci PSL. Po 1 proc. głosów dostaliby przedstawiciele: Porozumienia dla Przyszłości (SdPl+PD+Zieloni2004), Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Ligi Polskich Rodzin, Partii Kobiet, Samoobrony.

21 proc. respondentów jeszcze nie wiedziałoby na kandydatów, której partii oddałoby swój głos.

CBOS zauważa, że poparcie dla PO w eurowyborach (40 proc.) jest minimalnie mniejsze niż w ewentualnych wyborach do polskiego Sejmu (42 proc. w sondażu CBOS z marca). Również nieco mniejsze jest poparcie dla PiS (17 proc. w sondażu dotyczącym eurowyborów, 20 proc. w badaniu dotyczącym krajowych wyborów).

Natomiast - zwraca uwagę CBOS - na taki sam wynik lub nawet nieco lepszy niż w wyborach parlamentarnych mogłaby liczyć w eurowyborach koalicja SLD i UP. W sondażu dotyczącym głosowania do PE obie te partie razem mogą liczyć na 10 proc., natomiast w badaniu dotyczącym wyborów do Sejmu SLD i UP, startujące oddzielnie, uzyskałyby w sumie 9 proc. poparcie.

Według marcowego sondażu CBOS, 8 proc. badanych zdecydowanie interesuje się wyborami do Parlamentu Europejskiego, 25 proc. raczej się nimi interesuje, 33 proc. raczej się tymi wyborami nie interesuje, a zdecydowanie nie jest nimi zainteresowanych 30 proc. ankietowanych.

Istotnym czynnikiem wpływającym na chęć uczestnictwa w wyborach do PE jest stosunek do członkostwa w UE. Badani popierający obecność naszego kraju w Unii częściej niż ci, którzy są temu przeciwni, deklarują, że chcą uczestniczyć w eurowyborach.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 marca na liczącej 979 osób reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)