Notowania

ipn
07.11.2009 10:48

PO bierze się za IPN, ale nie chodzi o Kurtykę

Jarosław Gowin potwierdza, że nowelizacja ustawy o IPN trafi do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- Platforma Obywatelska w przyszłym tygodniu przedstawi nowelizację ustawy o IPN. Poszerzy ona dostęp do archiwów Instytutu oraz uprości procedurę odwołania jego prezesa - potwierdził w sobotęJarosław Gowinz PO. Poseł zapewnia, że nie chodzi o przedterminowe odwołanie Janusza Kurtyki.

Rozszerzony dostęp do akt z IPN miałby polegać m.in. na tym, że zwracający się o to obywatel, otrzymywałby od razu dokumenty z ujawnionymi nazwiskami agentów, które dziś są zaczerniane i trzeba w osobnym trybie domagać się ich ujawnienia.

Gowin w radiowej _ Trójce _ przyznał, że procedura wyboru i odwołania prezesa IPN będzie prostsza.

Według dziennika _ Polska _, który pisze w sobotę o tym projekcie, powołanie i odwołanie prezesa Instytutu przez Sejm mogłoby nastąpić zwykłą większością głosów, a nie większością trzech piątych - i na wniosek Rady IPN, która miałaby zastąpić Kolegium Instytutu.

PO uznaje to Kolegium za upolitycznione. Wypowiadający się dla gazety poseł POArkadiusz Rybickizapewnił, że Platforma nie chce odwołania Kurtyki przed końcem jego kadencji. Według Gowina Kurtyka dobrze pełni swoją funkcję, a Instytut pod jego kierownictwem ma wiele ważnych dokonań.

EuroposełJarosław Kalinowskiz PSL zapowiada, że proponowane zmiany _ na pewno nie poróżnią koalicjantów _.

_ - IPN funkcjonuje naprawdę nieźle, ma za sobą bardzo duży dorobek _ - ocenia z kolei wicemarszałek SejmuKrzysztof Putraz PiS. Według niego archiwa IPN trzeba otworzyć szeroko, ale w istocie nie o to PO chodzi - lecz o usunięcie Kurtyki.

W opinii wicemarszałka SejmuJerzego Szmajdzińskiego(Lewica), Janusz Kurtyka jako prezes IPN _ gra politycznie tym, co posiada _, czego dowodem jest odwlekanie zapowiadanej pierwotnie na maj publikacji IPN oAleksandrze Kwaśniewskim.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kurtyka nie będzie ścigany za TW Alka ]( http://news.money.pl/artykul/kurtyka;nie;bedzie;scigany;za;tw;alka,61,0,447037.html )
* [ Palikot: Jarosław Kaczyński donosił ]( http://news.money.pl/artykul/palikot;jaroslaw;kaczynski;donosil,160,0,446624.html )
Tagi: ipn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz